Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bakanlık'tan domuz gribi uyarısı

29.12.2009 21:07
Domuz gribinde vaka sayısı azaldı ancak risk artarak devam ediyor. Bakanlık aşılar için tekrar uyarı yayınladı!

Sağlık Bakanlığı, ülkede vaka sayılarındaki artış hızı azalmakla birlikte, halen pandemik grip vakalarının yaygın olarak görülmeye devam ettiğini, bu sebeple aşılanmanın kişisel ve toplumsal korunma için artarak devam etmesinin çok önemli olduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, son günlerde pandemik grip sebebiyle hastaneye başvuru, hastaneye yatış ve ölüm sayılarında bir artış olmamakla birlikte, vatandaşların rehavete kapılarak hastalıktan korunmada en etkili yöntem olan aşılamadan vazgeçmemelerinin önemine işaret edildi.

Pandemi İzleme Bilim Kurulu'nun, 24 Aralık'ta yaptığı toplantıda elde edilen bilgiler ışığında, pandemi sürecinde gelinen durum ve yapılan çalışmaların değerlendirildiği, izleyen dönemde yapılacak çalışmaların görüşüldüğü kaydedilen açıklamada, kurulun, pandeminin halen devam etmekte olduğunu ve hastalıktan korunmanın en etkili yolunun aşı olduğunu bir kez daha vurguladığı belirtildi.

"Ülkemizde vaka sayılarındaki artış hızı azalmakla birlikte halen pandemik grip vakaları yaygın olarak görülmeye devam etmektedir. Bu sebeple aşılanmanın kişisel ve toplumsal korunma için artarak devam etmesi çok önemlidir" vurgusu yapılan açıklamada, aşılamanın yoğun olarak uygulandığı ülkelerde salgın yayılım hızında azalmanın ortaya çıkmasının, aşılamanın hastalığın yayılım hızını azaltmadaki etkisini ortaya koyduğu bildirildi.

Halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hastaların 130'unun takip ve tedavisinin yoğun bakım ünitelerinde devam ettiği belirtilerek, "Pandemi aşısı dünyada 100 milyonun üzerinde uygulanmıştır. Dünya Sağlık Örgütünün açıklamalarına göre aşının yan etkileri mevsimsel grip aşısıyla benzerdir. Ülkemizde de 2 milyon dozun üzerinde aşı uygulanmış ve ciddi yan etkiye rastlanmamıştır" denildi.

Aşı uygulaması sonrasında hastalıktan koruyucu bağışıklığın oluşması ortalama 10-14 gün sürdüğü için aşı olanların kişisel korunma önlemlerine riayet etmeleri gerektiği ifade edilerek, aşının aile hekimlikleri, sağlık ocakları ve bütün hastanelerde ücretsiz olarak uygulandığı hatırlatıldı.

Bu haber toplam 1054 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri