Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Domuz Gribi ile ilgili büyük iddia!

14.05.2009 08:44
Dünyayı alarma geçiren domuz gribini inceleyen Avustralyalı bilimadamı, öldürücü virüsün laboratuar ortamından çıkarıldığını iddia etti.
Bilim dünyasını karıştıran açıklamanın ardından, Dünya Sağlık Örgütü alarm durumuna geçti.

Meksika'dan tüm dünyaya yayılan ve 'H1N1' adı verilen 'domuz gribi' virüsünün ne şekilde yayıldığı sorusunun cevabı bilim dünyasını karıştırdı. İnsan ve domuz enfeksiyonu karışımı bir virüs olan H1N1'i inceleyen Avustralyalı bir bilimadamı, "Öldürücü virüsü birileri dünyaya yaydı" iddialarını destekleyen bir açıklamada bulundu. 75 yaşındaki virüs uzmanı Adrian Gibbs, 8 genden oluşan domuz gribi virüsünün genetik yapısını ve amino asitleri üzerinde laboratuvar incelemesi yaptı. Gibbs, yaptığı çalışmaların ardından, söz konusu virüsün bir laboratuar ortamından çıkmış olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu öne sürdü.

'TAM BİR MÜHENDİSLİK ESERİ'
Avustralyalı bilimadamının, "Yoksa komplo teorileri doğru mu?" dedirten cinsten iddiası, bilim dünyasını karıştırdı. Bazı araştırmacılar, virüsün dış kaynaklardan beslendiğini vurgularken, iddiasını sürdüren Gibbs, virüsteki genetik mutasyonunun, domuzlar arasında görülen domuz gribinden 3 kat daha hızlı olduğunu, bunun da virüsün mühendislik eseri olduğu iddiasını güçlendirdiğini söyledi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ise şok etkisi yapan açıklamanın ardından alarma geçti. WHO yetkilileri, iddiaların ciddi şekilde inceleneceğini duyurdu. Virüsün laboratuvar ortamında bir silah olarak yaratıldığı iddiaları, "komplo teorisi" olarak nitelendirilmişti.

GÜNEY KORELİ TURİST TEMİZ
Paris'ten önceki gün Atatürk Havalimanı'na gelen Güney Koreli bir yolcu, termal kameralara yakalandı. Yolcu, ateşinin 38.7 olduğunun belirlenmesi üzerine hemen tam donanımlı sağlık ekibi tarafından Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. Yüksek ateş ve burun akması da görülen turistte, domuz gribi olarak adlandırılan H1N1 virüsü taşıyıp taşımadığı yönünde testler yapıldı.

HERKES RAHATLADI
İsmi sır gibi saklanan Koreli hastaya yapılan H1N1 testinin negatif çıkmasıyla, herkes rahat bir nefes aldı. Güney Kore Konsolosluğu'ndan gelen görevlilerin eşlik ettiği turist, konsolosluk aracına bindirilerek hastaneden ayrıldı.

FUTBOLA DA SIÇRADI
Japon futbol takımlarının domuz gribi korkusu, ABD ve Kanada'da oynanacak 5 maçın iptal edilmesine neden oldu. Söz konusu gelişmeyi, "Beklenmeyen bir durum" olarak niteleyen ABD Futbol Federasyonu Başkanı Sunil Gulati, "Misafir takıma yönelik risk durumunun oldukça düşük olduğunu beyan ettik. Ancak yine de Japon Federasyonu'nun aldığı kararı da saygıyla karşılıyoruz" diye konuştu.

HAVALİMANINDA YÜKSEK ATEŞLİ BEBEK KORKUTTU
Milas-Bodrum Havalimanı'ndaki termal kameralarda yüksek ateşi olduğu belirlenen 18 aylık Hollanda uyruklu bir bebek, panik yarattı. Domuz gribi şüphesiyle devlet hastanesine kaldırılan bebeğin gribal enfeksiyon geçirdiği ve domuz gribi riskinin olmadığı belirtildi. Bebeğin tedavisi devam ederken, yetkililer karantinanın bir süre daha devam edeceği, tüm tahlillerin tamamlanmasının ardından bebek ve ailesinin Bodrum'da kalacakları otele gönderileceklerini kaydetti.

YUNANİSTAN İLAÇ STOKLADI
Dünyayı kasıp kavuran salgına karşı Yunanistan ilaç stoklamaya başladı. Amacın ilaç konusunda ülke nüfusunun yüzde 60'ının ihtiyacını karşılamak olduğunu belirten yetkililer, ülkenin uluslararası seferlere açık 19 havaalanına 600 bin euro maliyetle termal dedektörler yerleştirileceğini de söyledi.

ÇİN'DE HASTALAR ARTTI
Çin Sağlık Bakanlığı, 19 yaşındaki bir erkeğin domuz gribi testlerinin pozitif çıktığını açıkladı. Böylece Çin'de kesinleşen vaka sayısı ikiye yükselmiş oldu
Bu haber toplam 940 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri