Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD ve Kanada'da H1N1'den 2 Ölüm daha!

26.05.2009 11:10
Domuz gribi virüsü yayılmaya devam ederken, virüs kaynaklı yeni ölüm haberleri de geliyor.
ABD:
Illionis eyaleti sağlık yetkilileri, Chicago bölgesinde bir kişinin domuz gribinden öldüğünü bildirdi.

ABD Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü Merkezi'nih verilerine göre, ülkede çoğunluğu durumu ağır olmayan 6700'ü aşkın H1N1 virüs vakası bulunuyor.

Kanada:
Kanada'da da domuz gribi rahatsızlığı bulunan bir kişinin daha hayatını kaybettiği, böylece H1N1 virüsü tespit edildikten sonra ölenlerin sayısının 2'ye çıktığı bildirildi.

Sağlık yetkilileri, Toronto'da domuz gribi rahatsızlığı olan 44 yaşındaki bir kişinin önceki gün öldüğünü kaydetti.

Hastanın hayatını kaybetmesinde H1N1 virüsünün etkisinin henüz tam olarak tespit edilmediği ve incelemenin sürdüğü belirtildi. Domuz gribi hastalığı tespit edilen 39 yaşındaki bir kadın da geçen ay ölmüştü.

Kanada'da 850'yi aşkın domuz gribi vakası olduğu biliniyor.

Kanada'da virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 2'ye çıkarken, ABD'de bu sayı 12'ye yükseldi.

İngiltere:
Sağlık Bakanlığı tarafından 4 yeni vakanın doğrulandığı İngiltere'de toplam domuz gribi vaka sayısının 137'ye yükseldiği bildirildi. Yeni vakaların başkent Londra, güneydoğu İngiltere ve ülkenin Batı Midland bölgesinde ortaya çıktığı açıklandı.

Yeni vakalardan üçünün daha önce kesinleşmiş vakalarla ilişkili kişiler oldukları, dördüncü vakanın ise ülkeye yeni dönen ve virüsü İngiltere dışında kapan bir kişi olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı sözcüsü İngiltere'de görülen domuz gribi vakalarının hala hastalığın hafif bir formunu oluşturduğunu ve bu nedenle ölüm vakası yaşanmadığını kaydederken, kullanılan antiviral ilaçlar sayesinde hem virüsün yayılmasının hem de semptomların azaltılmasının sağlandığını ifade etti.

Tüm bu olumlu göstergelere rağmen rehavete kapılmamak gerektiğini de belirten sözcü, domuz gribinin daha etkili bir küresel salgın haline gelmesi ihtimalini göz önünde bulundurarak hazırlıkları bu yönde sürdürdüklerini bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün bugün açıkladığı verilere göre, yarısından fazlası ABD'de olmak üzere dünya çapında 12 bin 500'den fazla domuz gribi vakası bulunuyor.

Hastalığın ilk kez nisan ayında tespit edildiği yer olan Meksika'da H1N1 virüsünden ölenlerin sayısı 80'i buldu.

Virüse son olarak Porto Rico'da rastlandı. Şili'de de 44 yeni vaka var. Çin'de ise vaka sayısı 9'a yükseldi.
Bu haber toplam 920 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri