Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Domuz Gribinden Nasıl Korunabiliriz?

29.04.2009 06:25
Domuz Gribini ve korunma yollarını yazarımız Dr. Hakan Özdemir yazdı.

Domuz gribi ile ilgili bilmemiz gerekenler

 

Dr. Hakan Özdener habername.com

 

Bu tür salgınlarda bireysel korunma önlemleri hastalığın yayılmasının engellenmesinde belirleyi olacağını akıldan hiç bir zaman çıkarmamalı:

 

Soru 1 (S1): Domuz gribi nedir?

Cevap 1 (C1):  Domuza özel grib hastalığıdır. Genelde sadece domuzlar arasında görülmekle birlikte, domuzlar ile yakın ilişkisi olan insanlarda da görülmektedir. Bu seferki salgının özelliği ise bu seferki domuz gribi virusu yeni bir virus türü olup, domuz virusu genleri ile birlikte insan ve kuş grib virusu genleride içermektedir.

 

S2: Domuz gribine yakalanmak kolaymı?

C2: Bilim adamları bunu tam olarak bilememektedir. Bu tür hastalıklarda virus genellikle yakın temas sonucunda hapşırma, öksürük sonucunda yayılma ile geçiş gösterir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise hasta insandan çıkan virus dışarıda (masa üstü, kapı kolu vs) bir kaç saat boyunca canlı kalabilir. Buda virusun insandan insana yayılmanın artması için çok önemli bir etkendir.

 

S3: Kendimi ve ailemi nasıl korumalıyım?

C3: Özel korunma önlemleri olmamakla birlikte genel koruyucu sağlık kurallarına uymak gerekir. Hapşırırken ve öksürürken ağzı mendil ile kapatmalı ve mendili elde tutmak yerine hemen atmalı, ağzı el ile değil dirsek ile kapatmalıç Eğer el ile kapatıldı ise, eller başka yerlere dokunmadan hemen yıkanmalıdır. Hastalığı kesinleşmiş kişiler ve çocuklar evde kalmalı ve toplum içine çıkmamalıdır. Maske kullanımının direk faydası gösterilmemiştir ama yukarıda sayılan önlemlerle birlikte yapılırsa koruyucu etkisi olabilir.

 

S4: Domuz gribinin belirtileri nelerdir?

C4: İnsan gribi ile aynı belirtileri içerir. Özel bir belirtisi yoktur. Ateş, öksürük, vücut kırgınlığı, başağrısı, boğazda yanma, halsizlik en belirgin şikayetlerdir. Bazı insanlarda kusma ve ishalde görülebilir.

 

S5: Domuz gribi Türkiye için büyük risk içeriyormu?

A5: Şu ana kadar Meksika dışında ölüm bildirilmemiştir. Dünyadaki bazı ülkelerde de bildirilmiş olmakla birlikte geniş insan kitleleri için henüz tehlike arz etmemektedir. Burada önemli olan daha once insanda hastalık yapmayan bir virusun insanda hastalık yapacak özellikler kazanmasıdır. Yani insanlar bu virusa karşı doğal bir savunma mekanizmaları olmadığı için virus insanda hızla üreyebilir ve milyonlarca insanın çok kısa sürede ölmesine yol açabilir.

 

S6: Domuz gribi için koruyucu aşı varmıdır?

C6: Domuzlar için aşı olmakla birlikte insanlar için aşı yoktur. İnsan grib aşısı ise çapraz koruyuculuk göstermemiştir.

 

S7: Domuz gribinin tedavisi varmı?

C7: Bazı grib ilaçları faydalı etki gösterebilir. Kendi başına ilaç kullanmak yerine, en doğru olan, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak en doğrudur.

 


Kaynak:
Bu haber toplam 12834 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri