Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Domuz gribine bitkisel çözüm

02.12.2009 02:20
Zencefil, ıhlamur, zerdeçal, kuşburnu, kekik, nane ve narçiçeği karışımı bire bir
Türkiye'de artan domuz gribi vakalarına karşı Bingöl'deki vatandaşlar bitkisel çözümlere yönelmeye başladı.

Bingöl'de 17 yıldır bitkisel ürün satan Samet Önal, domuz gribi (H1N1) virüsünün yayılmasından sonra bitkisel çaylarda ve özel olarak hazırlanan doğal karışımların satışında yüzde 500'ün üzerinde artış yaşandığını söyledi.

Samet Önal, yıllardır kendi tesislerinde hazırladıkları ürünlerin doğal antibiyotik görevi yaptığını belirtti.

Önel, en fazla rağbetin bağışıklık sistemini güçlendiren özel karışımlara olduğunu söyleyerek, "Özel olarak hazırladığımız karışımlar hücre yenileyici ve vücut direnicini artırıcı özellikler taşıdığı için gribe yakalanmayı önlemektedir. Bu karışımlar zencefil, ıhlamur, zerdeçal, kuşburnu, kekik, nane ve narçiçeğinden oluşuyor. Bu tür karışımları yıllardır yapıyoruz. Bu ürünlerimizin sabit müşterisi çok fazla. Böyle bir karşımın fiyatı 7,5 liradır. Birçok insan doktor tavsiyesiyle gelip alıyor. Birkaç gün önce aşırı talepten ötürü elimizde zencefil kalmadı. Sadece bizde değil, ithalatçı firmalar da bu konuda sıkıntı yaşıyor" dedi.

Domuz gribine karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için iki yöntemin bulunduğunu belirten Samet Önal, "Bunlardan ilki bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bitkileri karıştırıp yapılan macundur. Diğeri ise yine bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bitkiler, ıhlamur ile birlikte kaynatılıp içiliyor. Her iki yönteminde bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği biliniyor" şeklinde konuştu.
 
Bu haber toplam 2520 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri