Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Domuz gribinden ikinci ölüm

28.10.2009 09:08
Domuz gribinden ikinci ölüm haberi Manisa'dan geldi. İstanbul'dan kaptığı hastalıkla hastanede tedavi altına alınan bir genç hayatını kaybetti.
Önceki gün fenalaşarak Salih'liden Manisa Devlet Hastanesine sevk edilen Yusuf D. (28) adlı üniversite öğrencisinin domuz gribinden öldüğü belirtildi.

İstanbul Üsküdar'da bir yurtta kalan üniversite öğrencisi, önceki gün Salihli Devlet Hastanesi'ne kaldırılmış, ardından durumu ciddileşince Yusuf D, özel donanımlı ambulans ve sağlık personeliyle Salihli'den Manisa Devlet Hastanesine sevk edilmişti. Yusuf D'nin H1N1 virisüne bağlı olarak öldüğü belirtildi.

Manisa Devlet Hastanesi Başhekimi Salih Karabaş, “Hastayı 20.30 sıralarında kaybettik. Geldiğinden beri durumu iyi değildi. Zaten solunum cihazına bağlı yaşıyordu” dedi. Demirtaş'ın cenazesinin sabah saatlerinde yakınlarına teslim edileceği ve Salihli'de toprağa verileceği ifade edildi.

ŞANLIURFA'DA 12 KİŞİDE DOMUZ GRİBİ VİRÜSÜNE RASTLANDI
Şanlıurfa'da 12 kişide domuz gribi virüsüne rastlandığı bildirildi. Şanlıurfa Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, domuz gribinin mevsimsel grip ve diğer akut üst solunum yolları enfeksiyonuna benzediği ve bu vakaların çoğunun mevsimsel grip nedeniyle hastanelere başvuranlardan alınan numunelerin ulusal laboratuvara gönderilmesiyle tespit edilebildiği belirtilerek, ''İlimizde son bir hafta içinde grip benzeri şikayetlerle başvuran toplam 14 hastadan alınan numuneler İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığına gönderilmiş ve bu vakalardan 12 hastada domuz gribi sonucu pozitif, 2 hastada ise negatif sonuç alınmıştır. Pozitif hastalarımızın genel durumları iyi olup ayaktan takip ve tedavileri devam etmektedir'' bilgisine yer verildi.

2 OKUL TATİL EDİLDİ
Domuz gribi hastalığının klinik olarak mevsimsel grip hastalığıyla tedbirleri ve sonuçları itibarıyla benzerlik gösterdiği hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Mevsimsel grip hastalığında alınan tedbirlerin bu hastalıkta da alınması gerekmektedir. Bu nedenle okullarımızda grip hastalığı geçiren öğrencilerin evde istirahat etmelerinin sağlanması, hastalığın seyrine göre bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir. Pozitif vakaların görüldüğü Gazi Lisesi ve Sabiha Özlek Lisesi 28 Ekim Çarşamba günü tatil edilmiştir. 1 Kasım Pazar gününe kadar okulların kapalı olması sebebiyle tüm okullarımızda genel temizlik çalışması yapılacaktır.

Hastalığın seyrine göre herhangi bir panik oluşturmadan geçmiş yıllardaki mevsimsel grip enfeksiyonu gibi atlatılması konusunda tedbirler alınmıştır. Hastalıkla ilgili görsel ve yazılı eğitim materyali (VTR, el broşürü, afiş v.s) ile okullarda öğrencilere yönelik, basın ve yayın kuruluşları aracılığıyla halka yönelik tedbirlerle ilgili bilgilendirme çalışmaları devam etmektedir. Sağlık Bakanlığımızın konuyla ilgili talimatları doğrultusunda hastalıkla ilgili çalışmalar devam edecektir.''


Bu haber toplam 1004 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri