Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Domuz gribi Rusya'da

23.05.2009 11:18
Ölümcül domuz gribi vakaları giderek yayılıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 42 ülkede 11 bin 168 kişiye bulaşan ve 86 kişinin ölümüne neden olan virüs, Moskova'da da görüldü.
ABD'den dün akşam saatlerinde dönen, 28 yaşındaki bir gencin domuz gribi olarak bilinen A/H1N1 virüsünü taşıdığı resmen açıklandı.

Hastaya ulaşan Ria Novosti haber ajansı, gencin kendisini iyi hissettiği bilgisini verdi. Ajansa arkadaşı aracılığı ile bilgi veren, ismi açıklanmayan genç, "Herhangi bir ateşim yok. Sanırım virüs kapmışım. Kendimi iyi hissediyorum." dedi.


Rusya Sağlık Bakanlığı ülkede ilk domuz gribi vakasının gerçekleştiğini doğruladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Hasta tedavi altına alındı. Kendisi karantina altında. Durumu normal ve ateşi de yüksek değil." denildi.


Federal Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişçenko da, hastanın 21 Mayıs gecesi ABD'den Moskova'ya geldiğini, hasta ile temas halinde olan diğer yolcuların da gözlem altında olduklarını söyledi. Diğer yolcuların durumlarının iyi olduğu belirtiliyor.


ABD ve Rusya başta olmak üzere birçok ülkede domuz gribine karşı aşı geliştirmek için çalışmalar sürüyor. Bağımsız Devletler Topluluğu bünyesinde ortak çalışma oluşturulurken, ABD sürdürülen bilimsel çalışmalar için 1 milyar dolar ayırdı.
Bu haber toplam 834 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri