Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Domuz gribi tehdit ediyor

28.04.2009 10:08
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Meksika'da can alan domuz gribine karşı dünyada hiçbir yerin güvenli olmadığı uyarısında bulundu.
Örgütün iki numaralı ismi Keiji Fukuda, ''insanların çok hızlı biçimde dünyanın her yerine seyahat ettiği bir çağda virüsün yayılamayacağı hiçbir bölge yok'' açıklamasında bulundu.

Bu arada Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), domuz gribi hastalığını kontrol altına almanın artık mümkün olmadığını açıkladı ve alarm seviyesini dördüncü dereceye çıkardı.

DSÖ yetkilisi Keiji Fukuda, küresel bir salgının hala kaçınılmaz olmadığını kaydetti. Fukuda, sınırları kapatma gibi önlemlere gerek olmadığını ve dünya çapında hükümetlerin hastalığın etkilerini azaltmak için uğraş vermeleri gerektiğini söyledi.

Meksikalı yetkililer, 150 dolayında kişinin domuz gribi nedeniyle öldüğünü, hastalık belirtileri gösteren bin kişinin de hastanelerde tedavi altına alındığını açıkladı. BBC'nin haberine göre, tüm ülkede okulların kapatıldı, tur şirketleri gezileri iptal etti ve başkentteki oteller boşaldı. ABD'de şu ana dek, çoğu New York'ta olmak üzere 45 vaka bildirildi. İspanya ve İngiltere'de de yakın geçmişte Meksika'dan dönen üç kişide virüse rastlandı.

Avrupa Komisyonu'nun sağlıktan sorumlu üyesi Androulla Vassiliou, domuz gribi virüsünün yayıldığı bilinen bölgelere, acil durumlar dışında seyahat edilmemesi konusunda uyardı. Uzmanlar, domuz gribi virüsüne rastlanan yerler arasında ABD ve Kanada'nın da bulunduğunu aktarıyor. Bu ülkelerin dışında, en az beş başka ülkede de, domuz gribine yakalanma ihtimali olan kişiler tedavi altına alınmış durumda.

Hastalığa grip virüsünün normalde domuzları etkileyen ancak zaman zaman insanlara da bulaşan bir tipinin dönüşüm geçirmiş halinin yol açtığı sanılıyor. Bu virüs, alışıldık mevsimsel grip salgınlarına yol açan tipin, normalde domuz ve kuşları etkileyen türden genetik malzeme içerecek şekilde dönüşmüş hali olarak tanımlanıyor. Şu anda varolan aşıların bu virüs tipine karşı ne kadar etkili olduğu bilinmiyor.

Meksika'da ölümle sonuçlanan vakaların genç yaşta insanlar olduğu dikkat çekiyor.

GÜNEY KORE

Güney Kore'de ilk şüpheli domuz gribi vakası rapor edildi.

Adının gizli tutulmasını istemeyen bir yetkili, resmi Yonhap ajansına açıklamada, kısa bir süre Meksika'dan dönen bir Güney Kore vatandaşının domuz gribine yakalandığından şüphelenildiğini kaydetti.

Güney Koreli yetkililer, dün, ülkede 5 milyon kişiyi tedavi etmeye yetecek kadar ilaç stoku bulunduğunu açıklamıştı.

AVUSTRALYA

Bu arada, Avustralya'dan da şüpheli vaka haberleri geldi.

Avustralya Sağlık Bakanı Nicola Roxon, ülke genelinde 17 vaka rapor edildiğini ve bunların ülkenin çeşitli bölgelerinde dağılım gösterdiğini açıkladı.

Vakaların incelendiğini belirten Roxon, önümüzdeki günlerde tahlil sonuçlarının açıklanacağını sözlerine ekledi.

KOLOMBİYA

Kolombiya'dan da 12 şüpheli vaka bildirildi.

Kolombiya hükümeti, 12 şüpheli vakanın bildirilmesinin ardından, virüsle etkin mücadele edilebilmesi amacıyla ''ulusal felaket durumuna'' geçildiğini duyurdu.

JAPONYA

Japonya Dışişleri Bakanlığı, Meksika'da domuz gribine bağlı ölümlerin ardından bu ülke vatandaşlarına vize şartlarını ağırlaştırdı.

Bakanlık açıklamasında, vize şartlarının ağırlaştırılması kararının hastalığa karşı bir önlem olarak alındığı kaydedildi.

Öte yandan Bakanlık, kendi vatandaşlarına da Meksika seyahati konusunda uyarıda bulundu. Dünya Sağlık Örgütünün alarm seviyesini yükseltmesinin ardından Sağlık Bakanı Yoichi Masuzoe, Japon vatandaşlarını Meksika'ya ve hastalığın görüldüğü bölgelere seyahatlerinden vazgeçmeye çağırdı.

Bakan Masuzoe, kişisel önlemlerin de önemine işaret ettiği açıklamasında, ellerin yıkanmasını, gargara yapılmasını ve kalabalık ortamlardan kaçınılmasını tavsiye etti.

Japonya'da şu ana kadar domuz gribi vakasına rastlanmadı.


Bu haber toplam 834 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri