Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Domuz Gribinden ölüm sayısı 241

03.12.2009 17:43
Sağlık Bakanlığı, pandemik gripten dolayı hayatını kaybedenlerin sayısının 241 olduğunu açıkladı.

Açıklamaya göre; grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısı 223. Bunlardan 86'sının takip ve tedavisi yoğun bakımlarda sürdürülürken, 62 hasta ise solunum destek cihazına bağlı olarak takip ediliyor.

Vefat edenlerin 85'i (yüzde 35) 50 yaş altındaki daha önce sağlıklı olduğu bilinen kişilerden oluşuyor. Hastalıktan korunmanın en etkili yolunun aşı olduğunun altını çizen Bakanlık, aile hekimlikleri, sağlık ocakları ve hastanelerde ücretsiz aşılamaların yapıldığını hatırlattı: "Açıklamada ayrıca şu görüşlere yer verildi: "Bilindiği gibi; örgün eğitim kurumlarına devam eden öğrencilerimizin aşılamalarının Aralık ayı içerisinde yapılacağı daha önceden duyurulmuştu. 24.11.2009 tarihli basın açıklamamızda ise; Pandemi Yürütme Kurulumuzun aldığı karar doğrultusunda, Aralık ayındaki okul aşılamalarına kadar arzu eden velilerimizin çocuklarını sağlık kurumlarımıza getirerek aşılatabileceği de duyurulmuştu. Aşılarını yaptıramayan çocuklarımızın aşılarının okullarında yapılmasıyla ilgili planlama çalışmaları devam etmektedir.

GEBELERE AŞI UYGULAMASI 7 ARALIK'TA

Gebelerde kullanılacak olan aşının uygulamasına 7 Aralık 2009 Pazartesi günü başlanacaktır. Hastalık gebelerde ağır seyredebilmekte ve ölüm riskinin diğer gruplara göre daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bu sebeple bütün gebelerimizin aşılanma konusunda hassasiyet göstermeleri gerekmektedir.

İlk aşı dozu uygulanmış olan 9 yaş ve altı çocuklarda birinci dozdan en az 3 hafta sonra ikinci bir doz aşı uygulaması gerekmektedir. Bu nedenle, ilk aşı dozu sonrasında bu süreyi dolduran çocuklarımızın velileri, en yakın sağlık kurumuna aşı kartlarıyla birlikte başvurarak çocuklarının ikinci doz aşılarını yaptırabileceklerdir."

 

Bu haber toplam 1314 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri