Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Domuz gribine karşı narenciye

21.11.2009 20:06
Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, tüm dünyanın gündemde olan “domuz gribi”ne karşı bol narenciye tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz’ın, Akdeniz Ülkeleri Narenciye Birliği’nin yeni başkanı olması dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi’nde kokteyl düzenlendi. Vali Aksoy kokteylde yaptığı konuşmada şu anda dünyanın gündemine oturan domuz gribine karşı vücut direncinin yüksek olmasının büyük önem taşıdığını ifade ederek, “Narenciyenin, bu tür hastalıklara karşı vücutta bağışıklık sisteminin oluşmasında önemli katkı sağladığı uzmanlarca ifade edilmektedir.Bu bakımdan başta narenciye olmak üzere, vücut direnci sağlayacak ürünleri tüketmekte büyük fayda var” dedi.

Aksoy, Mersin’de en önemli ürünlerin başında gelen narenciyenin ihracatında ya da tüketiminde zaman zaman sorunlar yaşandığını da vurgulayarak, bu sorunların çözümü için ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte çalışmaların devam ettiğini söyledi. Mersin Valiliği görevine başladığı 2006 yılında

‘Narenciye Çalışma Grubu’ oluşturduklarını ve bu kapsamda yaklaşık 36 eylem planı hazırladıklarını hatırlatan Vali Aksoy, bunlardan bir kısmının hayata geçirildiğini bir kısmının üzerinde ise çalışmaların sürdüğünü anlattı.

Limon, portakal ve mandalina başta olmak üzere ilimizde önemli miktarda narenciye üretimi olduğunu ve Türkiye limon üretiminin yüzde 60’ının bölgemizden sağlandığını kaydeden Aksoy, Mersin’de düzenlenmesi düşünülen ‘Turunçgil Festivali’ çalışmalarının devam ettiğini ve festivalin bu alanda önemli bir başlangıç olacağını ifade etti.

Kokteyl, MERTUB Başkanı Cemalettin Kurt, Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ali Kavlak ve Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Ortak Yönetim Kurulu Başkanı ve Akdeniz Ülkeleri Narenciye Birliği yeni başkanı Kemal Kaçmaz’ın narenciye hakkındaki düşüncelerini paylaşmasının ardından sona erdi.

Bu haber toplam 3180 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri