Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DSP'de Huzursuzluk

07 Temmuz 2008 / 09:25
DSP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli, parti içi tartışmaların çatışma ortamına dönüştürülmemesi gerektiğini söyledi.
İçli, "Demokratik bir partide her şey nezaket sınırları içerisinde kalmak kaydıyla konuşulmalı ve eleştiriler ortaya konulmalıdır. Son dönemde belirli kanallar tıkandığından ve yetkili organlarda parti içi sorunlar konuşulmadığından ciddi sıkıntılar ortaya çıkmıştır" dedi.

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ile partinin kurucu genel başkanı Rahşan Ecevit arasında bir süredir devam eden "istifa" tartışması DSP'de hareketli günlerin yaşanmasına neden oldu. Tartışmalar sürerken asla istifa etmediğini ve görevin başında olduğunu vurgulayan DSP Lideri Sezer'e örgütler "yanındayız" mesajı verirken, parti yönetimi de Sezer'e olan desteğini sürdürüyor.

DSP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli, DSP'de yaşanan tartışmaları değerlendirirken, "parti içi iletişimsizlikten" yakındı. DSP'deki tartışmaların yeni olmadığını savunan İçli, "Bu partide yönetim anlayışıyla olan sıkıntılar bugünün sıkıntıları değil. Çok önceye dayanıyor. Benim genel sekreterlikten istifa etme nedenimde bu yüzdendi. Ama kırıp dökülmesin, genel başkan ve parti zarar görmesin diye suskun kaldım" dedi.

Rahşan Ecevit ile DSP yönetimi arasında bir süredir devam eden "istifa" tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan İçli, şunları söyledi: "Genel Başkanı ve yönetimdeki arkadaşları bulundukları noktaya getiren sayın Rahşan Ecevit ve Bülent Ecevit'in iradesidir. Bülent Ecevit, her türlü olumsuz eleştiriye göğüs germe pahasına açıktan, Zeki Sezer'i işaret etmiştir. Örgütten sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit de açık olarak Zeki Sezer'den ve yönetimden yana tavır koymuştur. Ancak 2004'ten sonra gelişen olaylar, mevcut yönetiminden dolayı Ecevit'lerin birçok partinin rahatsızlığını ortaya çıkarttı. Benim genel sekreterlikten istifa ederken ortaya koyduğum gerekçeler, Rahşan Ecevit'in gerekçelerinden daha serttir. Ancak parti zarar görmesin diye, bu gerekçeler kamuoyuyla ve örgütlerle paylaşılmamıştır."

-YETKİLİ ORGANLAR TOPLANMALI-

Demokratik bir partide her şeyin nezaket sınırları içerisinde kalmak kaydıyla konuşulması ve eleştirilerin ortaya konulması gerektiğine işaret eden İçli, "Son dönemde belirli kanallar tıkandığından ve yetkili organlarda parti içi sorunlar konuşulmadığından ciddi sıkıntılar ortaya çıkmıştır. Rahşan Ecevit'in açıklaması kimilerinin gerçek dışı iddiaları sonucunda ortaya çıkan ve gerçeklerin açıklanmasının dışa vurumudur. Buradan da çok olumlu sonuç çıkarıp bu konuları basına yanlış bilgi vermek suretiyle bir çatışma ortamına dönüştürmemek, partinin yetkili organları zaman geçirmeksizin toplanarak, parti üyeleri ve delegasyonla konuşmakla bertaraf edilebilir. Yanlış yöntemleri bırakıp partinin, Parti Meclisi'nin ve kurultayının genel başkanın iradesiyle bir an evvel toplanıp bu konuların kendi içimizde konuşulmasıdır" diye konuştu
Kaynak:
Bu haber toplam 858 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri