Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DSP'den Karayalçın'a sürpriz destek

13 Aralık 2008 / 13:09
CHP'nin Ankara adayı Murat Karayalçın’a DSP’den sürpriz destek.. DSP, Karayalçın’a karşı Ankara’da aday çıkarmama kararı aldı.

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Karayalçın’a DSP’den sürpriz destek geldi. DSP yönetimi, daha önce bağımsız aday olması durumunda destek olacaklarını söyledikleri Karayalçın’a karşı Ankara’da aday çıkarmama kararı aldı.

DSP Lideri Zeki Sezer’in de bu konuda parti yöneticilerini ikna ettiği ifade edildi.
Yerel seçimlere dört aydan az bir zaman kala, Ankara’da seçimleri kazanma hesabı yapan CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Karayalçın’a DSP’den sürpriz destek geldi.
ANKA muhabirinin edindiği bilgiye göre, daha önce Karayalçın’a, Ankara’da “solun bağımsız ortak adayı ol destekleyelim” çağrısı yapan parti yönetimi, bu ısrarından vazgeçti.
Ankara’da Karayalçın’a karşı aday çıkarmayı düşünmeyen DSP’de parti yöneticilerinin görüşü de ağırlıklı olarak bu yönde olduğu öğrenildi.
DSP Genel Başkanı Zeki Sezer’in de kurmaylarıyla yaptığı değerlendirmelerde “Ankara’da oluşan havayı dikkate almalıyız, toplumun beklentileri ve Ankara’nın AKP zihniyetinden kurtulması önemli” dediği ifade edildi.

-KARAYALÇIN ÜZERİNDE KONSENSÜS-

Öte yandan, DSP’nin Ankara’da aday çıkarmama eğilimini ANKA’ya değerlendiren DSP Genel Başkanı Zeki Sezer’e yakın bir kurmayı, şunları söyledi:
“Sayın Karayalçın, Ankara için önemli bir isim. Biz parti yönetimi olarak Ankara’nın hem Melih Gökçek’ten hem de AKP zihniyetinden kurtulmasını istiyoruz. Sayın Genel Başkanımız Ankara’da Murat Karayalçın’ın adaylığını destekleme eğiliminde. Bu konuda olumlu gelişmeler var. DSP olarak Ankara için üzerimize düşen fedakarlığı yapmaya hazırız. Karayalçın ismi üzerinde Ankara’da bir konsensüs oluştu. Bunu da dikkatle değerlendiriyoruz.”

-"ESKİŞEHİR KAYBEDİLMEMELİ"-

Öte yandan, aynı kurmay DSP’li Eskişehir Belediyesi’nin de AKP’ye kaptırılmaması gerektiğini söyledi. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ismi üzerinde, Eskişehir’de uzlaşı olduğuna dikkat çeken DSP’li kurmay, Eskişehir’de de Büyükerşen’in tek aday olarak desteklenmesi yönünde yaygın bir beklenti olduğunu dile getirdi.

KARAYALÇIN: DSP’NİN DESTEĞİ ÇOK BÜYÜK KUVVET KATACAK

 CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Karayalçın, DSP’nin yerel seçimlerde aday çıkarmayarak kendisini destekleme kararı almasını, “Bu karar Ankaralılara çok büyük bir kuvvet verecektir” sözleriyle değerlendirdi.
Mart 2009’da yapılacak yerel seçimlerde, Ankara’da aday çıkarmayarak CHP’nin adayı Murat Karayalçın’a destek olmaya hazırlanan DSP yönetiminin kararı, Karayalçın tarafından olumlu karşılandı.
DSP yönetiminin kararını ANKA’ya değerlendiren Murat Karayalçın, “Bu çok önemli ve tarihi bir gelişme, 1989’un koşulları adeta oluşmakta. 1989 yılından bu yana ilk kez Ankara’da böyle bir birliktelik sağlanıyor” dedi. Karayalçın şunları söyledi:
“Ben Ankara’nın sosyal demokratlarının sağladığı bu birlikteliğe hangi partiye oy vermiş olurlarsa olsunlar, bütün hemşehrilerimin de katılacağına inanıyorum. Bir ve bütün Ankara için yürüyüşümüz DSP’nin bu kararıyla birlikte daha da hız kazanacaktır. DSP Genel Başkanı sayın Zeki Sezer’e ve DSP yöneticilerine içtenlikle teşekkür ediyorum. Bu karar Ankaralılara çok büyük bir kuvvet verecektir. Ankaralılar daha kararlı olacaktır.”

Kaynak:
Bu haber toplam 844 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri