Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyanetin Kitabı YOK SATIYOR

22.10.2010 04:05
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilk kez yayımlanan Şafii İlmihali, Güneydoğu'da büyük ilgi gördü.

 

İlk etapta 3 bin adet basılan ilmihalden 2 bini, Diyanet Vakfı Yayınevi şubesinin bulunduğu Diyarbakır'da satıldı. Şafii olan Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Keskin'in hazırladığı ilmihalin ilk baskısının kısa sürede tükenmesi üzerine yayınevi, başkanlıktan yeni ilmihal talep etti. Diyarbakır şube sorumlusu Hakkı Sevgi, gösterilen ilgiyi, Diyanet'e duyulan güvene bağlıyor.

Doğu ve Güneydoğu'daki halkın büyük kısmı Şafii mezhebinin inanç esaslarını dikkate alarak ibadetlerini gerçekleştiriyor. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun talimatıyla başlatılan çalışmalar kapsamında, Şafii mezhebi ile ilgili Doğu ve Güneydoğu'da geniş bir çalışma yapıldı.

Başkanlık haziran ayında tüm müftülüklere gönderdiği yazıda, din görevlilerinin Şafiilik ve diğer mezhepler konusunda bilgilendirmelerini istedi. Başkanlık, din görevlilerinin görev yaparken, farklı mezheplerin de olduğunu düşünerek dinî bilgilerini geliştirmeleri gerektiğini hatırlattı. Bu uyarıdan kısa süre sonra, Şafii mezhebine mensup Müslümanların büyük çoğunluğunun yaşadığı Doğu illerinde görev yapan din görevlisi, müftü ve vaizlerden de istifade edilerek Şafii ilmihali hazırlanmaya başlandı. İlmihal, Şafii olan Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Keskin tarafından hazırlandı. İmam Şafii'nin 'el-Üm' adlı eseri ile İmam Nevevi ve İmam Suyuti'nin kitaplarından yararlanılarak hazırlanan ilmihalden ilk olarak 3 bin adet basıldı. İlmihal Türkiye'de en çok Güneydoğu'da ilgi gördü ve üçte ikisi Diyarbakır'da kısa sürede satıldı.

Diyanet Vakfı Yayınevi Diyarbakır şube sorumlusu Hakkı Sevgi, ilk kez yayımlanan ilmihalin kısa sürede tükendiğini söyledi. Halkın genelinin Diyanet mühürlü ilmihali tercih ettiğini anlatan Sevgi, "Eser, vatandaşların eksik olan bilgilerini tamamlama noktasında güvenilir olduğu için tercih ediliyor. Esere ilgi her geçen gün artıyor. İki bin tanesi kısa sürede satıldı." diye konuştu. Yeni talepleri Diyanet İşleri Başkanlığı'na bildirdiklerini anlatan Sevgi, "Piyasada Şafii mezhebi ile ilgili birçok kitap var. Bu kitabın Diyanet tarafından basılması ve yine hazırlayan kişinin Diyanet bünyesi olması hasebiyle büyük ilgi gördü." ifadelerini kullandı.

ZAMAN 

Bu haber toplam 1824 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri