Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DTÖ Görüşmelerinde Gerginlik

29 Temmuz 2008 / 08:02
İsviçre'nin Cenevre kentinde Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) küresel ticaret anlaşmasına ilişkin görüşmelerinde gerginlik çıktı.
Görüşmelerin dünkü turunda, Hindistan ve Çin'in gelişen pazarlarına erişim ve kilit öneme sahip AB ülkelerinin daha iyi şartlar talebi konusunda tartışma çıktığı kaydedildi.

DTÖ sözcüsü Keith Rockwell gazetecilere, ortamın çok gerginleştiğini ve görüşmelerden bir sonuç çıkacağı konusunda şüpheleri olduğunu ifade etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin de dün yaptıkları telefon görüşmesinde görüşmelerle ilgili endişeleri paylaştıkları bildirildi.

Sarkozy'nin sözcüsü yaptığı açıklamada, AB ülkelerinin endişeleri göz önüne alınmadığı takdirde ticaret anlaşmasının kabul edilmesinin riske girebileceğini belirtti.

DTÖ'nün önemli üyelerinden yaklaşık 30 ülkenin üst düzey ticaret yetkilileri, tarım ve imalat ürünlerine uygulanan sübvansiyonlarının ve gümrük vergilerinin azaltılmasına yönelik şartlarda anlaşmak üzere geçen Pazartesinden bu yana Cenevre'de görüşüyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 780 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri