Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DTP, operasyonları eleştirdi

04 Ekim 2008 / 15:46
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Sınır Ötesi Operasyonları Eleştirdi.
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, sınır ötesi operasyonları eleştirdi.

Batman Belediyesi tarafından düzenlenen 5. Hasankeyf Kültür Sanat Festivali'ne katılan Türk, konser öncesi yaptığı konuşmada, "Türklerle Kürtler kader birliği yapmışlardır. Onu inkâr etmekle dilini yasaklamakla, kültürünü yasaklamakla, onu yok saymakla bu ülkede ne demokrasiyi geliştirebilirsiniz, ne de kardeşliği sağlayabilirsiniz." dedi.

Parti olarak aldıkları karar gereği evde, her yerde Kürtçe konuşacaklarını belirten Türk, ancak hükümet yetkililerine mesaj için şu an Türkçe konuşması gerektiğini ifade etti.

AK Parti'nin Kürt kökenli milletvekillerini de eleştiren Türk, "Ülkede Kürt sorunu var. Kürt sorununu demokratik projelerle çözmek varken, bu gün bakıyoruz halkın iradesiyle seçilmiş olanlar suskunluk içinde. Sorunu başkasına havale ederek operasyonlarla çözme yöntemini seçmiştir. Yıllardan beri şunu söylüyoruz. Yıllardan beri güç politikası uyguluyorsunuz, peki Kürtleri susturabildiniz mi? Hayır. Ama biz her zaman şunu söyledik. 'Halkların kardeşliği ile bu sorun çözülür' dedik. Şimdi ben seslenmek istiyorum. AK Parti, 'Benim 75 Kürt milletvekilim var' diyor. Bakalım gerçekten bunlar Kürt halkına sahip çıkacaklar mı, operasyonlara karşı dururlar mı hep birlikte göreceğiz. Eğer bunu yapmazlarsa hem size karşı, hem inançlarına karşı, hem imanlarına karşı suç işlemiş olacaklardır." diye konuştu.

Ergenekon konusuna da değinen Türk, "Ergonekon operasyonları kapsamında gözaltına alınan bir albay, JİTEM'i deneme amaçlı OHAL bölgesinde faaliyet sürdürmesi için kurduklarını söylüyor. Bu güne kadar yaşanan gelişmelerde Güneydoğu'da işlenen hiç bir eylem araştırılmıyor. Güneydoğu'daki olaylar, yakılan köyler, faili meçhullar aydınlatılmayıncaya kadar ülkede şeffaflık olmaz." şeklinde konuştu. (CİHAN)
Bu haber toplam 916 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri