Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk:Daha neyi araştırıyorsunuz?

23.06.2009 14:45
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, partisinin grup toplantısında konuştu. Demokrasiye müdahale belgesini değerlendiren Türk, belge sahte mi gerçek mi tartışmasına tepkili
Partisinin grup toplantısında konuşan DTP Genel Başkanı Ahmet Türki Taraf Gazetesi'nde yayınlanan "AK Parti'yi ve Fethullah Gülen'i bitirme" planının yer aldığı belge için sert konuştu. Askere ve AK Parti Hükümeti'ne sert tepki gösteren Türk, belgenin sahte mi gerçek mi olduğuna yönelik araştırmanın yersiz olduğunu belirterek, "Daha neyi araştırıyorsunuz? Bunda deneyimden sonra çıkıp toplumun karşısına, 'belge gerçekte olabilir sahte de olabilir' demenin bir anlamı var mı?" dedi. Türk, belgenin altında imza olan Albay Dursun Çiçek'in askeri savcılığa verdiği ifadede kullandığı imzanın değişik olmasına da değindi. DTP lideri Türk, AK Parti Hükümeti'nin kendisine karşı yapılan bu girişimler karşısında, bir siyasi irade olarak ortaya çıkmadıkça daha çok andıç belgeleri göreceklerini de savundu.

Türk konuşmasında şunları söyledi:

- Muhalifleri aydınları Kürtleri susturmayı hedeflemediler mi? Akın Birdal İHD Genel Başkanı’yken bir andıç sonucu suikasta uğramadı mı? Çocuklar bile onlarca yıl ağır hapis cezalarıyla yargılanmıyorlar mı? Şemdinli Çetesi askeri mahkeme tarafından bir günde salıverilmedi mi? Daha geçen yıl Kürtleri rahatsız etmeyi öngören bazı eylemlerin yer aldığı eylem planı ortaya çıkmadı mı? Daha neyi araştırıyorsunuz? Bunda deneyimden sonra çıkıp toplumun karşısına, 'belge gerçekte olabilir sahte de olabilir' demenin bir anlamı var mı?

- Bu albayın daha önceki 21 adet imzası toplanmış. Hepsi birbirine benzer. İfadesi alınırken imzasını değiştiriyor. İmza değiştirmiş olmasını o imzasını saklamaya yönelik bir arayış olarak görmek gerekir. Evet ne yazık ki hükümet kendisine demokrasiye karşı yönelen bu tür girişimler karşısında, bir siyasi irade olarak ortaya çıkmadıkça bu ülkede daha çok andıç göreceğiz. Basınımızın önemli bir kesimi darbeler karşısında önemli bir sivil iradeyi ortaya koymaktadır. Bu olup bitenlerin sorgulanması önemlidir. Bu demokratik değişim vesayet rejimin sürdürmek isteyenlerin alanını daraltmaktadır.

Ayrıntılar gelecek...

Bu haber toplam 1222 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri