Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet Türk'e tokat gibi soru

28.04.2010 01:36
Kapatılan DTP’nin Genel Başkanı Ahmet Türk, hakimin kendisine sorduğu 2PKK silahlı terör örgütü müdür?' sorusu karşısında zor anlar yaşadı...

Kapatılan DTP’nin Genel Başkanı Ahmet Türk, "terör örgütünün propagandasını yaptığı" ve "suçu ve suçluyu övdüğü" iddialarıyla hakkında açılan 5 ayrı davanın duruşmalarına katılarak ifade verdi.

 

Davaların görüldüğü Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmalara, Ahmet Türk ile avukatı Mehmet Nuri Özmen katıldı.

 

Türk, kapatılan DTP’nin Kars Merkez İlçe Saymanı Oktay Mamay’ın Ekim 2009’daki basın açıklamasında kullandığı "DTP Eş Başkanları Ahmet Türk, Emine Ayna" ibareli bildiri nedeniyle görülen davada verdiği ifadede, "yaşanan bir süreçle ilgili değerlendirmelerde bulunduğunu, örgüt propagandası yapmak, suçu ve suçluyu övmek gibi bir niyetinin olmadığını" söyledi.

 

-TÜRK’E, "SİZCE PKK SİLAHLI BİR TERÖR ÖRGÜTÜ MÜDÜR?" SORUSU-

 

Ahmet Türk, Avrupa Parlamentosunda yaptığı bir konuşma nedeniyle yargılandığı başka bir davada ise çözümsüzlüğün kaynağının ortadan kaldırılması için herkese görevler düştüğünü belirterek, sorunların tartışılarak çözüleceğine inandığını kaydetti.

 

Türk, Mahkeme üyesi hakim Musa Yeşil’in, "Sizce PKK silahlı bir terör örgütü müdür?" sorusu üzerine, "(Evet) ya da (hayır) şeklinde cevap vermem istenerek, savunma hakkımın kısıtlanması isteniyor. Silahla sorunların çözülemeyeceğine inanıyorum. Ancak Türkiye’de bir toplumsal realite var. Bunu inkar ederek sorunları çözemeyiz. Kınamakla sorun çözülemez. Dil ve üslubun, sorunun çözümünde önemli olduğunu düşünüyorum. Ancak ben sorunun bir tarafını temsil etmiyorum. Sorun benim bir açıklamamla çözülecek bir sorun değil" diye konuştu.

 

Ahmet Türk, kapatılan DTP’nin eski milletvekili Aysel Tuğluk ile birlikte yargılandığı, terör örgütünün Dağlıca saldırısının ardından kaçırılan 8 askerin teslim alınmasına ilişkin görülen davada ise askerlerin aileleri ile bazı sivil toplum kuruluşlarının isteği üzerine, parti yöneticilerinin yaptığı istişare sonrasında alınan insani bir karar sonucunda, partisinin bazı milletvekillerinin Irak’a giderek, askerleri teslim aldığını söyledi.

 

Türk, aynı davadaki başka bir suçlamayla ilgili olarak da Roj TV’de yaptığı konuşmada hiç kimsenin provokasyona gelmemesi gerektiğini söylediğini, suç işleme kastının bulunmadığını iddia etti.

 

Duruşmalar, dava dosyalarındaki birtakım eksikliklerin giderilmesi için 8 Haziran tarihine ertelendi.

 
Bu haber toplam 1394 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri