Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'DTP'den umudumuz yoktu'

07.12.2009 00:24
Erdoğan 'Manevra alanlarını farklı şekilde dönüştürerek süreçte olmayacaklarını söylediler. DTP'den bu noktada umudumuz yoktu' dedi

Başbakan Erdoğan ABD Başkanı Obama ile yapacağı görüşme için Washington'a giderken beraberindeki gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. Demokratik açılım konusunda baştan beri DTP'ye güvenmediklerini kaydeden Erdoğan, “Süreç konusunda herkesin taşları eteğinden dökülüyor. Kimilerinin de paçalarından dökülüyor. Burada böyle bir durumu görüyoruz" dedi.

Muhatabımız 72 milyon Türk halkı

Bunun bir devlet projesi olduğunu, muhatabının 72 milyon Türk vatandaşı olduğunu daha önce söylediklerini belirterek, "Bundan sonraki süreçte de bizler yollara döküleceğiz ve 780 bin kilometrekarelik vatan topraklarında bunları vatandaşımıza anlatmanın gayreti içinde olacağız" diyen Erdoğan şöyle devam etti: "Açılım sürecinde biz bütün siyasi partileri taşın altına ellerini koysun istedik. Maalesef taşın altına MHP ve CHP elini koymadı. DTP'den bizim bu noktada umudumuz yoktu. İlk zamanlar varız filan dediler. Kendi manevra alanlarını farklı şekilde dönüştürerek süreçte olmayacaklarını söylediler. Bizim zaten bu yola çıkarken milletle çıkmayı hedefledik. Millet arkamızda olduğu sürece problem yok. 

İlgili hoşgörü zemini oluşturduk.

'Olaylara bulaşmamış olanların silahını bırakmak suretiyle ülkemizi yeninde dönüşlerine imkan tanıyabiliriz' dedik. Bu imkanı tanıdık. Tabii bu imkanı tanırken bazı duyumlar aldık. Dedik ki 'Bu tip şeyler olursa yanlış olur, sil baştan yapmak durumunda kalabiliriz.' Milli birlik kardeşlik projemiz af edersiniz dağdakilerin, Mahmur'dakilerin olduğunuz gibi gelin anlamına gelmez. Bizim terörle mücadelemiz aynı kararlılıkla sürecek bundan taviz veremeyiz.

Açıklamalar çok çirkin

Parlamento çatısı altındaki parti çok çirkin açıklamalar yapıyor. Terör örgütünü adeta legal yapıların karşısına çıkarmak istiyor. Bu kendini terör örgütüyle özdeş hale getirmektir. Bunlar söz konusu olamaz. Terörist başıyla muhatap almak gibi laflar ediyor. Böyle bir şeyi hukuk sistemi içinde muhatap almayı kullanmak demokratik sistem içinde olacak şeyler değil."

Parti kapatmaya karşıyız

Erdoğan DTP'nin kapatılma süreciyle ilgili bir soruya da şu cevabı verdi: "Doğmamış çocuğa don biçemeyiz. Şu anda mahkemede. Salı günü esastan görüşmeye başlayacaklar. Fakat bizim partilerin kapatılmasına yönelik tavrımız bellidir. Bir ceza verilecekse gerçek kişilere verilmesinden yanayız. Tüzel kişilerin partilerin derneklerin kapatılmasını bir siyasi parti olarak doğru bulmuyoruz. Siyasi partilerle ilgili anayasa çalışmamızda vardı. Venedik Kriterleri'ni bile zayıf buluyoruz."

Afganistan’da savaşmayız

Başbakan Erdoğan Amerika yolunda net konuştu: "Afganistan'da Türk askeri savaşmayacak. Askeri eğitim konusunda önerimiz olacak.1758 askerimiz söz konusu ek asker vermeyeceğiz."

Başkan Obama ile yapacağı görüşmenin öncelikli maddelerinden birinin ABD'nin Afganistan'a asker talebininin olacağına ilişkin Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: "Bölgede 3. kez komutayı aldık. Geniş ufukla henüz bir rakam telaffuz edilmeden 700-750 olan asker sayımızı 1700'e çıkardık. Ancak Türkiye olarak askeri eğitimleri Türkiye'de verdik ama şimdi yeni bir önerimiz olacak. Eğitim noktasında orada da bir eğitim merkezi kurmak suretiyle bir taburu orada bir taburu da burada eğitme imkanımız olabilir.

50 milyon dolarlık yatırım

Silahlı kuvvetlerimiz bu eğitimi vermeye hazır. Polis eğitimi noktasında da yine emniyet teşkilatımız hazır. Bizim özellikle savaşma noktasında böyle bir hedefimiz söz konusu değil. Afgan halkıyla bizim ordumuzun arasındaki bağlar daha çok oradaki onların lojistik noktasındaki açığını gidermeye yöneliktir. Şu ana kadar 150 milyon dolar civarında yatırımlar yaptık. Ağırlıklı olarak eğitim, yol, su. 50 milyon dolarlık daha yatırım hedefliyoruz. Aslında bizim gönderdiğimiz muharip güçtür. Adı budur. O donanımdadır. Bizim orada Türk müteahhitlerimiz, bölgesel imar timlerimiz var. Bunları yaparken kendi güvenliğimizi ve korumamızı kendimiz yapıyoruz. Ek asker vermeyeceğiz.”

Kaynak:
Bu haber toplam 1224 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri