Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DTP'nin kaderi Ak Parti'nin elinde

12.12.2009 17:02
DTP'lilerin "sine-i millete döneriz" açıklamasının sonucunu AKP'li vekiller belirleyecek

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç dünkü toplantının ardından Demokratik Toplum Partisi’nin kapatılmasına karar verildiğini açıkladı. Kapatma kararı oy birliğiyle alındı.

 

DTP GRUBU DÜŞÜYOR

Karar öncesi sine-i millette döneceklerini söyleyen DTP'liler dünkü kararın ardından bugün yaptıkları açıklamada Parlementodan çekildiklerini açıkladı. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk'un milletvekilliklerinin düşürülmesi, aynı zamanda partinin Meclis'teki grubun kaybetmesi anlamına geliyor. Ancak grubun düşmesi için önce Anayasa Mahkemesi'ni gerekçeli kararın Resmi Gazete'de yayınlanması gerekiyor.

 

DTP'NİN KADERİ AKP'NİN ELİNDE

DTP yönetimi, kapatma davasının görüşülmeye başlamasıyla birlikte 'tek vekilimizin bile vekilliği düşerse sine-i millete döneriz' kararı aldı. Bunun için 21 DTP'li milletvekilinin TBMM'ye istifalarını vermesi gerekiyor. Vekillerin istifasının yürürlüğe girebilmesi için Meclis'in salt çoğunluğu olan 276 kabul oyu gerekiyor. Kulislerde Türk ve Tuğluk'un dışındaki 19 vekilin istifalarının AKP oylarıyla engelleneceği konuşuluyor. Ancak bu durumda DTP'lilerin de Meclis faaliyetlerine katılmaları beklenmiyor.

 

AKP NE YAPACAK

Kararı TRT Türk'e değerlendiren Adalet ve Kalkınma Partisi(AK Parti) Grup Başkan Vekili Samsun Milletvekili Suat Kılıç, karardan memnun olmadığını açıkladı. Sine-i millet konusunda vermiş olduğumuz bir karar yok. Bizim DTP'lilere önerimiz kendilerine oy veren insanları TBMM'de temsile devam etmeleri yönündedir. Meclis'te kalmak için ellerinden geleni yapmalıdırlar

Bu haber toplam 1452 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri