Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Asker'den DTP'ye zeytin dalı

02.10.2009 00:20
DTP'yi protesto etmek için daha önceki yasama yılı açılışlarına katılmayan Genelkurmay bu yıl bu tavrında değişikliğe gitti.
Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları yeni yasama yılı için TBMM'de yapılacak açılış törenine katılmak üzere TBMM'ye geldi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yeni yasama yılı bugünkü açılış töreni ile başlıyor. Tören için Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ ve Kuvvet Komutanları da Meclis'e geldi.

İlk oturumu ağustos ayında Meclis Başkanı seçilen Mehmet Ali Şahin yönetecek; açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yapacak.

Hükümetin açılım süreci, Ermenistan ile ilişkiler, yargı reformu, askere sivil yargı yolunu açan düzenleme Meclis' te ele alınacak önemli konu başlıkları.

Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyon yapılmasına yetki veren tezkerenin süresinin 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin talep 6 Ekim'de Genel Kurul'da görüşülecek.

Türkiye ve Ermenistan arasında paraflanan protokol imzadan sonra önce Bakanlar Kurulu'na sonra da 'uluslararası anlaşma' olarak Meclis'e gelecek.

Tüm bu tartışmalı kritik başlıkların yanı sıra Meclis komisyonlarında 190 yasa tasarısı bekliyor. 82 tasarı Genel Kurul gündeminde. Bekleyen düzenlemeler arasında Türk Ticaret, Borçlar ve Çek yasaları var.

Bu haber toplam 1134 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri