Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DTP'liler mahkemeye zorla götürülecek

29.09.2009 14:50
DTP'li vekillerin mahkeme krizi derinleşerek sürüyor. Bugünkü duruşmaya da gitmeyen Emine Ayna ve Selahattin Demirtaş, mahkemeye polis zoruyla götürülecek.
'Suçu ve suçluyu övmek' suçundan haklarında dava açılan DTP'liler, bugünkü duruşmaya da gitmedi. Duruşmaya gitmeyen DTP'li milletvekilleri Emine Ayna ve Selahattin Demirtaş, mahkemeye polis zoruyla götürülecek. Ahmet Türk'e ise davet edilecek.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Tuğluk ve avukatı katılmadı. Mahkeme Başkanı Hasan Şatır, Tuğluk hakkında müzekkere yazılan TBMM Başkanlığının mahkemeye cevap gönderdiğini bildirdi. Şatır, cevapta, Tuğluk'un sekreterinin almaktan imtina etmesi nedeniyle yazının teslim edilemediğini, bununla ilgili tutanağın da mahkemeye gönderildiğini açıkladı.

DOSYAYI İNCELEME TALEBİ

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, önceki celse, Tuğluk'un 22 Mart 2007'de Van'da yaptığı iddia edilen konuşmayla ilgili Van Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine müzekkere yazarak, konuya ilişkin tutanak düzenlenip düzenlenmediğini, soruşturma açılıp açılmadığını sormuştu. Mahkeme Başkanı Şatır, müzekkere uyarınca Van 4. Ağır Ceza Mahkemesinden gönderilen cevapta, 2007/273-302 sayılı 'durma kararı' suretinin gönderildiğini bildirdi. Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili, Van 4. Ağır Ceza Mahkemesinden, 'durma kararı' ile ilgili dava dosyasının incelenmek üzere istenilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, Van 4. Ağır Ceza Mahkemesinin dosyasının incelenmek üzere istenilmesini, Tuğluk'un savunmasının alınıp alınmaması hususunun bu dosyanın incelenmesinden sonra karara bağlanmasını kararlaştırarak, duruşmayı erteledi.

DEMİRTAŞ VE AYNA ZORLA GETİRİLECEK

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, DTP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş ile Genel Başkan Yardımcısı ve Mardin Milletvekili Emine Ayna'nın, talimatla ifadelerinin alınması için polis zoruyla mahkemeye getirilmesine karar verdi.

AHMET TÜRK YENİDEN ÇAĞIRILACAK

Ahmet Türk'e yeni bir yazı yazılması ve kendisinin mahkemeye yeniden davet edilmesine karar verildi.Bu haber toplam 950 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri