Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DTP mecliste Kürtçe konuşacak

11 Eylül 2008 / 13:16
DTPli milletvekilleri önümüzdeki hafta Meclis Kürsüsü'ne çıkacak ve dertlerini Kürtçe anlatacaklar. Bakın ne söyleyecekler?
DTP milletvekilleri anadilde eğitim kampanyasına destek olmak için Meclis Kürsüsü'nden Kürtçe konuşacak.

DTP Genel Başkan Yardımcısı Kamuran Yüksek, anadilde eğitim etkinliği kampanyası kapsamı çerçevesinde milletvekillerinin Meclis kürsüsünden Kürtçe konuşacağını belirtti.

Değişik çevrelerden "PKK'yı kınayın, terör örgütü olarak görün, çizginizi değiştirin" telkinleri yapıldığını belirten Yüksek, "Bizi biz yapan bunlar. Siyasi çizgimizi değiştirmeyiz. Bedelini ödemeye de hazırız" diye konuştu.

Yüksek, DTP'nin gündemindeki üç önemli konuyu "anadilde eğitim", "parti kapatma davası" ve "Ergenekon" olarak sıraladı. Yüksek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Partimizi kapatırsanız, Kürtler legal zeminde mücadeleden vazgeçer, başka yerlere yüzünü döner. Bu noktaya gelirse halkı ikna edemeyiz.”

MİLLETVEKİLLERİNDEN ANADİLDE EĞİTİME DESTEK

DTP yönetimi, "anadil kampanyası" kapsamında Türkiye genelinde çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

Anadilde eğitim ve öğrenim hakkının Anayasa'ya konulmasını isteyen DTP yönetimi, konuyu Meclis gündemine de taşıyacak. Bu kapsamda milletvekilleri TBMM kürsüsünde Kürtçe konuşarak kampanyaya destek verecek.

15 Ekim'e kadar sürecek olan kampanya çerçevesinde okul boykotları yapılacak, sokaklarda sembolik Kürtçe dersleri verilecek, çocuklar TBMM'de grup toplantısına davet edilip Kürtçe konuşmaları sağlanacak.

Kaynak:
Bu haber toplam 846 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri