Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DTP'den İsrail'e tepki

28 Aralık 2008 / 18:42
Batman`da seçim gezisinde bulunan DTP Lideri Ahmet Türk Filistin halkının yanında olduklarını söyledi
Yerel seçim çalışmaları kapsamında Batman'a gelen DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, TRT'nin test yayınına başladığı Kürtçe televizyon açılımını ve İsrail'in Filistin'e yönelik gerçekleştirdiği saldırıyı değerlendirdi.

Filistin halkının kendi geleceğini belirleme hakkının olduğunu söyleyen Ahmet Türk, "İsrail'in Filistin halkına saldırısı dünya açısından trajik bir durumdur. Filistin'in özgür geleceğini kurmaya yönelik çabaları takdire değerdir. Bu özgürlük için hiçbir bedel ödemekten çekinmeyen Filistin halkının mücadelesini destekliyoruz." dedi.

"KÜRT HALKININ TALEPLERİ KÜRTÇE TV'DE YER ALMALI"

TRT'nin test yayınını başlattığı Kürtçe TV ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Ahmet Türk, Kürtlerin 8 tane Kürtçe televizyonu bulunduğunu, önemli olan Kürtlerin taleplerinin bu TV'de yer alması olduğunu belirtti.

Bu kanalın Kürtlerin sosyal kültürel, kimliksel taleplerini dile getiren bir yayın anlayışına sahip olması gerektiğini kaydeden Türk şunları söyledi:

"Eğer Kürtçe yayın yapıyorsak ama Kürtlerin mücadelelerini küçümseyen onu terörize eden, onları yok sayan, sadece bir dil olarak değerlendiren bir mantıksa onu istemiyoruz. Zaten Kürtlerin bugün izlenen 8 televizyonu var. Bütün Kürtler bunları seyrediyor. Önemli olan Kürtlerin talebini yerine getirmektir. Kürtleri anlayan, taleplerine yanıt verecek bir yayın politikası gerekiyor. Biz de dikkat ve hassasiyetle süreci izliyoruz. Gerçekten bir hak mıdır? Bir kültürü kimliği kabullenme midir, yoksa yine seçim hesabı yaparak yapılan bir şey midir zamanla göreceğiz."

Kaynak: AA
Bu haber toplam 802 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri