Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DTP'den Yeni Protesto Eylemi

27 Ekim 2008 / 13:36
DTP, Öcalan'a kötü muamele iddilarını bu kez Diyarbakır'da oturma eylemi yaparak protesto edecek.
Demokratik Toplum Partisi, 1-2 Kasım tarihlerinde Diyarbakır'da, "İmralı'daki uygulama"ları protesto için oturma eylemi yapacağını açıkladı.

Eylemi kamuoyuna duyuran DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, 5 bin kişilik bir eylem hedeflediklerini söyledi.

Selahattin Demirtaş, partisinin düzenlediği tüm yürüyüşlerde ön saflarda milletvekillerinin yer aldığını söyledi.

Parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında Abdullah Öcalan'a "sayın" diye hitap eden Demirtaş, Öcalan'a yönelik "kötü muamele" iddialarını Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'e daha önce aktardıklarını söyledi.

Adalet Bakanı Şahin'in konuya ilişkin resmi bir açıklama yapmadığını savunan Demirtaş, "Partimiz, bu süreçte üzerine düşen rolü fazlasıyla oynamıştır" dedi.

Demirtaş, "hükümetin tutumu karşısında halkın bulunduğu her yerde demokratik tepki hakkını kullandığını, yapılan yürüyüş ve mitinglerin hiçbirinde kitlenin doğrudan doğruya güvenlik güçlerine karşı saldırısı olmadığını" ileri sürdü.

Demirtaş, partisinin düzenlediği tüm yürüyüşlerde ön saflarda milletvekillerinin olduğunu da savunarak, "eylemlerde çocukların kullanıldığı" görüşüne katılmadığını ifade etti.

"CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın da açıklamalarının polisin şiddeti dozunu artırmasını sağladığını" da iddia eden Demirtaş, "Sayın Deniz Baykal'a Ankara'da oturduğu yerden atıp tutmayı bırakarak, her tatilini geçirdiği Akdeniz sahillerinden değil, Diyarbakır'a gelip durumu yerinde görmesini tavsiye ederiz" diye konuştu.

Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın DTP'ye yönelik sözleri hatırlatılarak değerlendirmesinin sorulması üzerine, "Diyarbakır ve Tunceli gezileri Sayın Başbakan'ın kimyasını bozmuştur. İdarenin başı olarak hakkında kapatma davası süren bir parti hakkında böyle iddialarda bulunması ihbarcılıktır. Başbakan bu kadar netse yargılamaya gerek yoktur. Yargıyı etkileme çabasını Başbakan'a yakıştıramıyoruz. Bölge gezilerinden sonra kendisine dinlenmesini öneriyoruz. Halkımızdan ve partimizden de özür dilemesini bekliyoruz" dedi.

Selahattin Demirtaş, parti yöneticileri, belediye ve il başkanları ile partililerin katılımıyla Diyarbakır'da 1-2 Kasım tarihlerinde Diyarbakır'da "oturma eylemi" gerçekleştireceklerini de açıkladı.


Bu haber toplam 874 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri