Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DTP'nin savunması ilginç

16 Eylül 2008 / 16:57
Kapatılma davasıyla yargılanan DTP bugün sözlü savunmadaydı. Ahmet Türk 'DTP'yi Öcalan mı kurdurdu' sorusuna ilginç bir cevap verdi.
Kapatma istemiyle yargılanan DTP bugün kendini savundu. Terör örgütüyle organik bağlarının olmadığını belirten Ahmet Türk "DTP Abdullah Öcalan'ın talimatıyla mı kuruldu?" sorusuna "Eğer bir düşünce doğruysa Öcalan söyledi diye karşısında durulması doğru değil" yanıtını verdi

DTP, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Anayasa Mahkemesi'nde açılan kapatma davasında sözlü savunmasını verdi. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve parti Hukuk Komisyonu Başkanı Bengi Yıldız'ın yaptığı savunma sonrasında basının karşısına geçen DTP Genel Başkanı Türk, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bugüne kadar verdiği kararların göz önünde tutularak, yeni bir yorumla davaya bakılması talebinde bulunduklarını belirtti. Dünyadaki demokratik gelişmeyi, Türkiye'deki 1924,1961,1982 Anayasası ve bu Anayasa'nın çağdaş değerlerle ve uluslar arası sözleşmelerle, uluslar arası hukuk kurallarının ne kadar bütünleştiğini yada ayrı düştüğünü olabildiğince ortaya koymaya çalıştıklarını ifade eden Türk, deliler üzerindeki görüşlerini söylediklerini kaydetti.

DİYALOG ÇATIŞMAYI BİTİRİR

DTP'nin demokratik yöntemlerle, demokrasiyi esas alan yöntemlerle soruna çözüm getirebileceğine inandıklarını dile getiren Türk; diyalogun, uzlaşının, ortak aklın Türkiye'de çatışma sürecini sona erdireceğini düşündüklerini aktardı. Eğer bugün bir çatışma varsa, bunun sorumlusunun demokrasiyi insanlara, halka çok görmekten kaynaklandığını ifade etmeye çalıştıklarını vurgulayan Türk, "Demokratik değerlerin oluştuğu bir ortamda silahın, şiddetin olmayacağını ifade ettik. Mevcut yasaların ve politikaların sorunun çözümüne katkı sağlamadığı için bu sorunların, acıların yaşandığını aktardık. DTP Türkiye'de demokratik bir çözüm için çaba gösteren bir parti. Halkın sevgiyle kucaklaşmasını isteyen bir parti. Türkiye'nin bütünlüğünün tartışılmadan ama çözümü birlikte yürütmek isteyen bir partidir." dedi.

72 MİLYONU KUCAKLAMAK İSTİYORUZ

Düşüncelerini Yüce Mahkeme'ye ifade ettiklerini ve mahkemenin de bu düşüncelerine göre karar vermesini istediklerini belirten Türk, kendilerine bir soru yöneltilmediğini kaydetti. AİHM ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin dikkate alınmasını da talep ettiklerini aktaran Türk, kendilerinin DTP'nin demokratik yolların açık kalması için kapatılmamasını istediklerini aktaran Türk, bunun şiddetle bir alakası olmadığını söyledi. Demokratik siyasetin kanalların kapatıldığında, demokratik siyasetten umudunu kesen insanların bir hayal kırıklığı, bir sıkıntıyı yaşayacağını kaydeden Türk, isteklerinin bu ortak ülkede birlikle, sevgiyle 72 milyonu kucaklayacak bir anlayışı egemen kılmak olduğunu ifade etti. Türk, 2 milyon insanın oy verdiği bir partinin kapatılması insanlarda bir hayal kırıklığı yaracağını, insanların demokratik siyasetten umudunu keseceğini bildirdi.

ÖCALAN İSTEDİ DİYE KARŞISINDA DURMAK DOĞRU MU?

İddianamede DTP'nin Abdullah Öcalan'ın talimatıyla kurulduğu, terör örgütü ile organik bir bağ olduğu ifadelerinin yer aldığının sorulması üzerine Türk şöyle konuştu: "Demokratik Toplum Partisi mevcut resmi ideolojiye göre kurulan bir parti değildir. Doğru düşünceler, doğru fikirler kimden gelirse gelsin bir ortak akıllar hareket etmemiz gerektiğini söyledik. Eğer bir düşünce doğruysa, 'Bunu falan söyledi, Öcalan söyledi' diyerek bunun karşısında durmanın anlamı yok. Önemli olan bir düşüncenin doğru olup olmadığına bakmamız gerekiyor. Bunları söyledik, zaten her zaman da söylüyoruz. Bizim böyle organik bir bağımız yok."
Kaynak:
Bu haber toplam 776 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri