Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Düelloda saflar belirginleşiyor

19 Aralık 2008 / 11:11
Melih Gökçek - Kılıçdaroğlu düellosundan kimin galip çıktığı enine boyuna tartışılırken Kartel medyası haberleriyle açıkça 'ben tarafım' dedi.

Yılın düellosu medyanın da safını ortaya çıkardı. Doğan Grubu’na bağlı Star TV’de gerçekleşen Melih Gökçek Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki tartışmayı sayfalarında taşıyan Hürriyet, Milliyet ve Vatan Gazeteleri Kılıçdaroğlu’nu üstü kapalı olarak galip gösterdiler. Uğur Dündar'ın programındaki ilginç tutumu ise Haber 7 okurunun dikkatinden kaçmadı.

Grubun amiral gemisi Hürriyet’in internet sitesinin manşetinde yer alan iki haber de Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği iddialar araştırılırken reyting rekorları kıran düellonun Gökçek’e pahalıya mal olduğu ifade edildi. Hürriyet ayrıca, "EGO’nun fazladan topladığı para: 50 milyon dolar + 39 milyon YTL" başlıklı haberinde, Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Başkanı Ali Çetin, EGO’ya açtığı davaya yer verdi.

Düellonun hemen ardından Haber 7 Genel Yayın Yönetmeni Ünal Tanık'ın gündeme getirdiği, AK Parti kulislerinde de bomba etkisi yapan yazısı, Milliyet’in internet sitesinde, Melih Gökçek’in performansının parti kanadınca hiç beğenilmediği bu yüzde de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için başka bir isim düşünüldüğü şeklinde yorumlandı. Gazetede de ise, “Kılıçdaroğlu’dan ‘kılıç’ gibi belge” başlığı ile verilen haberde Kemal Kılıçdaroğlu’nun dün ortaya attığı, Gökçek’in Ergenekon ile ilişkilendirilen SESAR’a, “Erdoğan nasıl yıpratılır?” araştırması yaptırtıp, 354 milyar ödediği iddiasına yer verildi.

Grubun belden aşağı çalışan gazetesi Vatan’ın sergilediği tutum ne kadar tarafsız olduklarını da ortaya koydu. Ankara’nın suyunda arsenik çıktığına dair sahte belgeli iddiaları vitrine taşıyarak Melih Gökçek’e karşı belirgin bir şekilde cephe alan Vatan Gazetesi, düello öncesi ve sonrasında Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözcülüğüne soyundu.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun düellodan sonra Gökçek’ten korktuğuna dair açıklamasını yer veren Vatan’ın haberindeki spot şöyle: “Dengir Fırat’la tartışmamız seviyeliydi. Ama Gökçek’in seviyesini görünce, mutlaka başka bir takım girişimleri olacağını düşünüyorum. Bu yüzden artık koruma talep etmek gerekiyor” Vatan’ın internet sitesi, Kılıçdaroğlu’nun Gökçek’in Ergenekon’dan çıkan belgesini de manşetine taşıdı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarını manşetten üst üste veren Vatan söz konusu Melih Gökçek olunca alt sayfalardan yer verirken, Gökçek’in “Beni kumpasa getirdiler” sözlerine, “Gökçek yenilen pehlivan gibi” yorumunu yaparak gönlündeki galibi de açıkladı.

Gökçek’in programdaki agresif ve sinirli tutumunu psikiyatriye yorumlatan Vatan şu ifadelere yer verdi: “Gökçek ise yönetmeni bile dinlemeyen kavgacı bir üslup ortaya koydu. 'Pragmatik amaç için her yol mübah' diyen bir insan tipi sergiledi. Kendine güvensiz bir profil ortaya koydu”

KAZANAN YOK KAYBEDEN UĞUR DÜNDAR

Öte yandan Uğur Dündar'ın programdaki tutumu medyanın gündemine gelmedi. Haber 7'ye gelen binlerce yorum içerisinde "Dengir Mir Mehmet Fırat - Kemal Kılıçdaroğlu düellosunun kazananı gösterilen Uğur Dündar bu deollonun kaybedeni ilan edildi." Dündar'ın yayın esnasında, Gökçek'İn agresifleşmesine çanak tuttuğunun tespitini yapan okurlarımız, kulaklık tehtidini de gözden kaçırmadı. Dündar'ın tartışmanın en hararetli yerinde, "Hayır arkadaşları Melih Bey'in sesini almayayın" şeklindeki cümlesiyle Melih Gökçek'in konuşmalarında dolayı sesinin kesileceği göz dağını verdi.

Gökçek'in taraf tuttuğuna dair çıkışları ile açıkça rahatsız olduğu belli olan deneyimli gazeteci Uğur Dündar'ın porgramın kontrolünü elinden kaybettikten sonra, sırtını Melih Gökçek'e dönmesi izleyiciler tarafından garipsendi.

İŞTE HÜRRİYET, MİLLİYET VE VATAN'IN SİTESİNDE YER ALAN HABERLER


Kaynak:
Bu haber toplam 988 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri