Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dün Bir İşçi Daha Yaşamını Yitirdi

09 Haziran 2008 / 07:58
Boru ustası İhsan Turhan (35), yarım tonluk demir kapağın başına düşmesi sonucu öldü. .
Tuzla Tersanesinde dün sabah İhsan Turhan adlı 35 yaşındaki borucu ustası işçi, kafasına geminin kıç kapağının düşmesi sonucu olay yerinde hayatını kaybetti. Bektaş taşeron firmasında çalışan Turhan'-ın, ölümüne neden olan kapağın, kaynatılmamasından dolayı düştüğü iddia ediliyor. Olaya ilişkin açıklama yapan Limter İş Sendikası Genel Başkanı Cem Dinç, “Pazar günü normalde tatil olması gerekirken bugün işçileri çağırıp çalıştırıyorlar. Kayıt dışılık ve uzun çalışma saatleri var diyorduk. Bu bir kere daha kanıtlandı” dedi.
Limter-İş üyesi Ali Doğan Turhan'ın ihmal sonucu hayatını kaybettiğini belirterek, “Normal koşullarda, kapağın altındaki takviyelerin kaynatılması gerekir. Yapılmadığı için bu ihmal yüzünden iki çocuk babası arkadaşımız hayatını yitirdi. Normalde, o kapağın kare ya da daire şeklinde olması gerekir. Kapak hem dikdörtgen şeklinde yapılmış bu da ağırlığın eşit dağılmamasına neden oldu. Hem de kaynatılmamış' dedi.


16 HAZİRAN'DA GREV

Liman Tersane, Gemi, Yapım-Onarım İşçileri (Limter İş) Sendikası Başkanı Cem Dinç, 16 Haziran'da tersane işçileri olarak grev yapacaklarını söyleyerek yetkilileri uyardı. Dinç, “Kuralsız, adaletsiz ve kayıt dışı çalışmalar olduğu müddetçe buradaki ölümler devam edecek. Bu konuda basın açıklaması yapacağız ve suçluların yargılanmasını isteyeceğiz. Aynı zamanda kuralsızlığa son verilmesini isteyeceğiz. Pazar günü normalde tersanelerde çalışılmaması lazım. Normalde tatil olması gerekirken bugün işçileri çağırıp çalıştırıyorlar ve Pazar günü öldü. Biz her zaman söylüyorduk, 'Kayıt dışılık ve uzun çalışma saatleri var' diyorduk. Bugünkü ölen işçi arkadaşımızla bu bir kere daha kanıtlandı” diye konuştu.

Son 9 ayda 23. ölüm

Tuzla tersaneler bölgesinde, son 9 ayda ölen işçi sayısı 23'ü, tersanelerde 1992'den beri ölen işçi sayısı ise 97'yi buldu. Öte yandan Kadıköy İskele Meydanı'nda toplanan bir grup da Tuzla'da işçi ölümlerine neden olan kazaları protesto etmek için basın açıklaması yaparak destek verdi.Kaynak:
Bu haber toplam 3338 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri