Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dündar'dan Savcılara Cevap

14.11.2009 12:19
Ergenekon savcılarının Albay Çiçek'ten talimat almakla suçladığı Uğur Dündar, Star ekranlarından cevap verdi. Dündar suçlamaya çok üzülmüş...

Albay Dursun Çiçek'i sorgulayan Ergenekon savcıları, Çiçek'e Uğur Dündar ve Star televizyonuyla olan ilişkisiyle ilgili sorular yöneltmişti.

Albay Çiçek'in ajitasyon kokan savunma açıklamasını Star'da özel haber olarak yayınlayan Uğur Dündar'la ilgili Ergenekon savcıları şu iki soruyu Çiçek'e sormuştu:

1-) Uğur Dündar’a talimat verdin mi

• İrticayla Mücadele Eylem Planı’nın “Medya Faaliyetleri” başlığı altında “Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul öğrencilerine ait ibadet görüntü ve haberlerinin medyada yoğun olarak yer alması sağlanarak Milli Eğitim Bakanı kamuoyu nezdinde yıpratılacaktır” şeklinde ibareler yer alıyor. 23 Ekim’de Uğur Dündar’la Star Ana Haber bülteninde Cuma namazına giden öğrencilerin “Okuldan Cumaya” başlığıyla haber yapıldığı görüldü, Uğur Dündar’la irtibatınız var mı? O haberin hazırlanması ve yayınlanması ile ilgili olarak bir talimatınız oldu mu?

3-) Star’a ulaşırken kim aracı oldu

• Bora Kutluhan ile yaptığınız görüşme ve Kutluhan aracılığı ile Star Ana Haber’de savunma içerikli mektubunuzun yayınlanması konusunda bildikleriniz nelerdir?

UĞUR DÜNDAR ALBAY ÇİÇEK'TEN TALİMAT ALDIĞI İDDİALARINA CEVAP VERDİ

Uğur Dündar, dün akşamki Star ana haber bülteninde savcıların kendisi hakkındaki iddialarına cevap verdi.

Bir savcının kendisi hakkında böyle bir soru sorabileceğine inanmak istemediğini belirten Dündar, Albay Çiçek'i tanımadığını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü;

ADETA ÖLÜMLE DANS ETTİM

"Albay Çiçek'i hayatımda göremedim, telefonla da hiç birşey konuşmadım. Sadece onu değil, avukatını da tanımam, onunla da hi konuşmadım. Ayrıca, meslek hayatımda hiç bir güçten talimat alarak haber yapmadım. Benim emrinde olduğum tek güç var o da halkın gerçekleri öğrenme hakkı... Halkın gerçekleri öğrenebilmesi için karşıma çıkarılan hiç bir güçten ve engelden yılmam. Gerekirse hayatımı bile verebilirim... Nitekim 40 yıllık meslek hayatımda terör örgütleriyle, çetelerle, mafyalarla, hırsız ve uğursuzlarla uğraştığım için bir çok tehdit aldım ve adeta ölümle dans ettim!

BU ORDU DÜŞMAN ORDUSU MU?

Kaldi ki, ben gazeteciyim... İşim gereği herkesle görüşebilirim... Bu görüşmeler sadece ve sadece haber amaçlı ve yasalara saygılı biçimde olur! Evet... Türk ordusunun bir albayıyla haber amaçlı görüşmekten neden çekineyim! Bu ordu düşman ordusu mu? Bu ordu ülkemizi işgal edenleri yani düşmanlarımızı denize dökmüş, bu uğurda yüzbinlerce şehit vermiş kahraman bir ordudur!

GAZETECİLERİN NE HABER YAPACAĞINA SAVCILAR KARAR VEREMEZ

Kaldi ki her kurumda suç işleyenler çıkabilir. Suçun karşılığını mahkemeler değerlendirir ve mahkeme suçlu ilan edinceye kadar herkes suçsuzdur! Demokratik hukuk devletlerinde gazetecilerin kimlerle görüşeceğine ve ne tür haberler yapacağına savcılar değil, evrensel meslek ilkeleri doğrultusunda gazeteciler karar verir! Bunun aksinin geçerli olduğu rejimin adı demokrasi olmaz!

Ben bu sabah hem İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin hem de Başsavcı vekili Sayın Turan Çolakkadı ile görüştüm her ikisi de benimle aynı görüşte olduklarını söylediler."

Bu haber toplam 1102 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri