Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünya adeta Su Formu'na koştu

16.03.2009 19:12
Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen ve dünyanın en büyük su organizasyonu olan 5. Dünya Su Forumu'na 192 ülkeden 23 bin 273 kişi katıldı.
Açılış sonrası Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilen 'Devlet Başkanları Zirvesi'nde su hakkında devlet politikaları tartışıldı. Ayrıca forumun ilk gününde Birleşmiş Milletler'in Dünya Su Gelişimi için hazırladığı 3. 'Değişen Bir Dünyada Su' adlı yeni raporu açıklandı.

Dünyanın en büyük su organizasyonu olan 5. Dünya Su Forumu bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Japonya Veliahtı Prens Naruhito Kotaishi, Fas Başbakanı Abbas El Fassi, T.C. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İBB Başkanı Kadir Topbaş, BM Genel Sekreter Yardımcısı Sha Zukang, Dünya Su Konseyi Başkanı Loic Fauchon ve Genel Sekreter Prof. Dr. Oktay Tabasaran'ın açılış konuşmalarıyla başladı. 3 ülkenin Cumhurbaşkanı, 3 Kraliyet Ailesi Mensubu, 5 ülkenin başbakanı, 90 ülkeden bakan, 63 şehrin belediye başkanı ve 148 parlamenteri İstanbul'da bir araya getiren forumda T.C. Başbakanlık Su Ödülü ve Fas Kral Hasan II Ödülleri de sahiplerini buldu.

Açılış töreninden sonra Çırağan Sarayı'nda su forumlarında bir ilk gerçekleştirilerek 'Devlet Başkanları Zirvesi'nde dünyanın en önemli kaynağı olan su hakkında devlet politikaları tartışıldı. Su kaynaklarının etkin kullanımı, korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için çözüm ve öneriler devletler boyutunda gündeme getirildi. 5. Dünya Su Forumu ülkeler arasında su kullanımıyla ilgili zorlukların üstesinden gelinmesini sağlayacak işbirliğini güçlendirmek için mükemmel bir fırsat sunması hedefleniyor.

Ayrıca forumun ilk gününde gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Dünya Su Geliştirme oturumunda UNESCO Genel Direktörü Koichiro Matsuura 'İnsanlar İçin Su, Hayat İçin Su (2003)' adlı 1. ve 'Su: Ortak Bir Sorumluluk (2006)' adlı 2. rapordan sonra 'Değişen Bir Dünyada Su' adını taşıyan yeni raporunu açıkladı. Dünyadaki tatlı su kaynaklarının durumunun güvenilir bir değerlendirmesini yapmayı amaçlayan World Water Development Report (WWDR) bu türdeki tek rapor olma özelliği taşıyor. Bu rapor, Birleşmiş Milletler'in 26 kuruluşunu bir araya getiren BM - SU (UN-Water) ile Dünya Su Değerlendirme Programını (WWDR) ülke ortakları, sivil toplum kuruluşları, teknik bir danışma kurulu, uzman gruplar ve geniş ölçekli danışmalar aracılığıyla erişilen yüzlerce karar verici ve paydaş arasındaki işbirliği ve çabanın sonucu olarak ortaya çıkıyor.

Forum kapsamında düzenlenecek olan Bakanlar Konferansı da bir ilke imza atacak. 90 ülkenin bakanlarının katılacağı konferansta global iklim değişiklikleri nedeniyle su yönetimi adaptasyon stratejileri görüşülecek. 20-22 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan Bakanlar Konferansı Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi ve Ceylan Intercontinental Hotel'de düzenlenecek.

Uluslararası bir organizasyon olan forumda ayrıca dünyanın dört bir yanından katılan yerel yönetimler tarafından bir ilk gerçekleştirilerek 'İstanbul Su Mutabakatı' imzalanacak. Bu mutabakatın ana amacı politik taahhütler oluşturması ve uygulamaya konması olacak.

16-22 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek olan forumda toplam 23 konu en az 100 oturum ve yanı sıra düzinelerce etkinlik gerçekleştirilecek. Her kitlenin dengeli temsilini sağlamak üzere az gelişmiş ülkelerden 1000 kişinin davet edildiği forum, aynı zamanda ilk çevreci forum olma özelliğini de taşıyor.

5. Dünya Su Forumu'nun ana teması olan 'Farklılıkların Suda Yakınlaşması' tüm paydaşları, sektörleri ve bölgeleri birbirine yakınlaştırmak anlamına geliyor. Forumda gerçekleştirilen tüm oturumlar için ana tema hedefine yönelik piramit yapıda bir program içeriği belirlendi. Tematik süreç, bütün temalar, konu başlıkları ve oturumlar, bu alandaki aktörler, sektörler, bugünün ve geleceğin yeni tecrübelere, tavsiyelere ve taahhütlere neden olacak bir dizi oluşumun gerçekleşmesini sağlayacak.


(CİHAN)

Bu haber toplam 1742 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri