Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünya basını: Bu açılım terörü bitirir

15.11.2009 13:53
TBMM’de konuşulan Kürt sorunu için hükümetin açıkladığı yol haritası vatandaşları memnun etti. Genel görüş sürecin böyle sürmesi halinde silahların tamamen susacağı yönünde.

TBMM’de dün açıklanan demokratik açılım çerçevesinde Kürt sorunun çözümüne yönelik önlem paketi, Diyarbakır ve Güneydoğu’daki Sivil Toplum Kuruluşları ile vatandaşlardan olumlu yankı buldu. STK’lar, açılımdaki bu maddelerin hayata geçirilmesi halinde, terörün bitmesi ve PKK’nın silah bırakma sürecinin hızlanacağı, paketin çözüm için önemli bir adım olduğu görüşünde.

PAKET İSTEKLERİMİZLE ÖRTÜŞTÜ

Emin Aktar (Diyarbakır Barosu Başkanı Mehmet):
Türkiye’de ilk kez parlamentoda Kürt meselesinin ayrıntılı bir şekilde ele alınmış olması, çok önemli bir adım. Son dönemde PKK’lı gruplarda bireysel yapılan geri dönüşlerde de bu açılımın etkisi var. Bu bir demokratikleşme paketidir ve Kürt sorununun çözümü bir süreç işidir. Bu paketteki maddelerin pek çoğunu, biz Kürt sorununun çözümü için yapılması gereken öneriler lestesinde sunmuştuk zaten.

TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜ AÇACAK GELİŞME

Galip Ensarioğlu (Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı): Meclis gündeminde tartışılan demokratik açılım çok önemli bir olaydır. Bu paket, Türkiye’nin önünü açacak maddeler içeriyor. Muhalefetin tavrını tüm Türkiye görüyor. Onların neden çözümsüzlükten yana tavır aldıklarını da merak ediyorum. Neticede Türkiye’nin yararına olacak bir konu tartışılıyor.

GELECEĞİMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM

Alican Ebedinoğlu (Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı): Türkiye’nin geleceği açısından önemli gelişmeler var. Meclis’te muhalefetin de önemli katkılara bu görüşmelere dahil etmesi bu ülkenin menfaatine olacaktır. Sonuçta Türkiye’nin geleceğini etkileyecek hassas bir konu üzerinde ortaya çıkan sonuç gelişimin anahtarıdır. Hükümetin bu konu üzerinde oldukça hassas bir tutum sergilediğini görüyoruz.”

Açılımın tartışması bile dönüm noktası

TBMM’de önceki gün yapılan ‘demokratik açılım’ genel görüşmesi dünya basınında da yankılandı.

Türk hükümeti, aylar süren diyalogtan sonra 40 bin kişinin ölümüne yol açan 25 yıllık sorunu sona erdirmeye yardımcı olacak bir plan açıkladı. Planın tartışılması bile bir dönüm noktası.”

Tarihi plan. Hükümet barış için önemli yasal devrimlere hazırlanıyor.

BBC: Hükümet harekete Kürtlerle 25 yıldır süren savaşı bitirmek için geçti.

Financial Times: Başbakan Erdoğan oy kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Deutsche Welle: Hükümetin bu reformu Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım şansını artırmayı, terör örgütü PKK’yı dağıtmayı amaçlıyor.


 

Bu haber toplam 916 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri