Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünya Basınında Bugün

09 Ağustos 2008 / 11:41
İran, ABD, İngiliz,Rusya basınından özetler
Bugün İran gazetelerinde öne çıkan haberler şöyle:


Keyhan


Gazetenin manşetinde İran'a yönelik yaptırımlar yer alıyor: "5+1'in telefon görüşmesinin sonucu: ABD:İran'a yaptırım konusunda anlaştık, Rusya: Anlaşma falan yok"


Gazetedeki diğer haberler şöyle:


Lübnanlı savcı Kaddafi'nin ve 11 Libyalı yetkilinin tutuklanmasını istedi


İran kodsuz malların satışı yasaklanıyor


Ahmedinejad: İranlı gazetecilerin saçının bir telini dünya haber devlerine değişmem


Rus ordusu Gürcistan ve Güney Osetya arasındaki savaşa girdi


Cumhuri-yi İslami


Bu gazetenin manşetinde Kafkaslardaki çatışmalar yer alıyor: "Güney Osetya yüzünden Rusya ve Gürcistan savaşa girdiler"


Gazetedeki diğer haberler şöyle:


Amerika'nın İran aleyhine yeni bir yaptırım için baskısı


Konut fiyatlarındaki pahalılığı önleme tedbirleri yeni aşamaya giriyor


Pakistan hükümeti Müşerrefi azletme kararı aldı


Cuma İmamları: Düşmanlar gençlerin hüviyetini hedef aldı, yetkililer uyanık olsun


Hameney: Kuran'a yapışmak tek kurtuluş yolu


İtimad-ı Milli


Bu gazetenin manşetinde de Rusya ve Gürcistan arasındaki çatışma var: ""Rusya ve Gürcistan savaşın eşiğinde"


Gazetedeki diğer haberler şöyle:


Müşerref görevden alınıyor


Olimpiyatlar 80 hükümet başkanının katılımıyla kuş yuvasında başladı


Ahmedinejad'ın emriyle devlet kurumlarının basın aleyhindeki suçlamaları geri alındı


Kerrubi gazeteciler gününü kutladı


Muhammed Selameti: Reformistler zafer amacıyla seçimlere katılmalılar


Amerikan basınından özetler
Bush'un eleştirilerine Pekin'den aynı sertlikte cevap geldiğini hatırlatana ABD basını, Irak'ın yeniden inşasını hala Amerika'nın finanse ettiğine dikkat çekti.
Cuma, 08 Ağustos 2008 20:10

Washington Post Pekin Olimpiyatları açılış töreni öncesinde Başkan Bush'un Çin'e yönelttiği eleştirilere Pekin'den aynı sertlikte bir cevap geldiğini hatırlatıyor. Gazete, 1936 yılındaki Berlin Olimpiyatlarından bu yana oyunların ilk kez otoriter bir ülkenin başkentinde gerçekleşecek olmasının ağır bir maliyeti olacağını vurguluyor.
''Bahsettiğimiz maliyet, olimpiyatlara sponsor olma ayrıcalığını elde etmek için 12 çokuluslu şirketin ödediği 866 milyon dolar değil. Pekin'in muhaliflere ve böylesine önemli bir gösteri için uygunsuz bulduğu diğer kişilere ödettiği bedelden de bahsetmiyoruz. Asıl vurgulamak istediğimiz nokta, iki hafta sürecek olan olimpiyatların demokrasi mücadelesine vereceği ve somut olarak hissedilmeyen zarardır. Eğer her türlü altından daha önemli olan insan hakları, olimpiyat ruhu adına arka plana itilirse, demokrasi davası daha güçsüz ve biraz daha ikiyüzlü görünecektir.''

Boston Globe da olimpiyat oyunlarının açılış töreni öncesinde hem Çin yönetimine hem de Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne sert eleştiriler getiriyor. Gazete, olimpiyatların politikaya alet edilmemesini savunarak her türlü eleştiriyi reddeden Çin hükümetinin, olimpiyatları kendi politik emellerine alet ettiğini öne sürüyor.
''Uluslararası Olimpiyat Komitesi, dört yılda bir düzenlenen yaz oyunlarının, ev sahibi ülkenin politikalarını protesto amacıyla kullanılmasına karşı çıkıyor. Çin de benzer bir söylem geliştirmesine rağmen bizzat Çin hükümeti olimpiyatları kendi siyasi emellerine alet ediyor. Üstelik sadece bir dünya gücü olarak gövde gösterisi yapmakla da yetinmiyor. Çinli yöneticiler açısından olimpiyatlar uluslararası organizasyonlarda diğer ülkeleri ne ölçüde kendi kurallarına uygun hareket etmeye zorlayabileceklerinin de bir göstergesi olacak. Pekin Olimpiyatları başlarken, Çin hükümeti işleri kendi istediği gibi yürütme konusunda kendisine çok daha fazla güvenen bir konumda.''

New York Times Irak'ın petrol gelirlerindeki artışa rağmen bu ülkenin yeniden inşasını hala Amerika'nın finanse ettiğine dikkat çekiyor. Gazete, petrol fiyatlarındaki artışın Amerikan ekonomisini zor duruma soktuğu bir dönemde Irak'ın kendi kalkınma faturasını kendisinin ödemesi gerektiği görüşüne yer veriyor.
''Federal uzmanların Salı günü açıkladığı bir rapora göre, dünyanın en büyük üçüncü rezervine sahip olan Irak, petrol fiyatlarındaki artışla büyük bir fırsat yakaladı. Ancak Amerikan Kongresi, Başkan Bush'un Irak macerasının faturasını ödemek için durmadan para akıtırken, Iraklıları kendi paralarını harcamaya ikna etmek çok zor. Irak ve dünya ekonomisi açısından Irak'ın yeniden dünya petrol pazarında yerini alması olumlu bir gelişme. Ancak Irak'ın kendi geleceğinin de sorumluluğunu üstlenmesi gerekiyor. Bu sorumluluklardan biri de Irak'ın yeniden inşası için kendi parasını harcamaya başlamasıdır.''

Christian Science Monitor İspanya'nın başta goril, şempanze ve orangutan gibi maymun türleri olmak üzere bütün hayvanlara haklar tanımaya hazırlandığını yazıyor. Gazete, İspanya'nın bu girişimine şiddetle karşı çıkıyor.
''Sadece bazı hayvanlara bazı haklar tanımak ahlaki görecelilik açısından kaygan bir zemin oluşturuyor. Eğer bazı hayvanlar kanun karşısında insan muamelesi görürse, bu durum bazı insanları hayvan gibi gören insanlara da mazeret oluşturur. Soykırım ve Afrikalı köleler bunun tarihteki en somut örnekleridir. Haklar sadece insanlara özgüdür, çünkü sadece insanlar hakların anlamını bilebilir. İspanya, maymunlara hak tanımaya hazırlanırken, boğa güreşlerini yasaklamak konusunda hiçbir adım atmıyor. Bundan çıkartılacak bir ders var; insan hakları, insanlara özgü olarak kalmalı ve insanoğlu bu arada diğer türlere daha iyi davranmanın yolları üzerinde çaba harcamalıdır.''


İngiliz basınından özetler
Economist kapatma davasının sonuçlanmasının ardından yaşanan gelişmeler "Fırtına sonrası" başlıklı bir makalede yorumladı.
Cuma, 08 Ağustos 2008 08:47


Dergi, Anayasa Mahkemesi'nin kararının ekonomik güvene yardımcı olduğunu söylüyor.

Ancak reform yapılmazsa, bu güvenin kısa süreli olabileceği uyarısında bulunuyor.

Economist, ekonomik istikrar açısından hükümetin kendisinin daha büyük bir risk oluşturabileceğini de vurguluyor ve şöyle devam ediyor.

"Başbakan Tayyip Erdoğan, temize çıkmış olmanın verdiği güvenle, başarısızlıkla sonuçlanan üniversitelerdeki türban yasağını kaldırma girişiminde olduğu gibi laik kesimleri provoke etme konusunda ısrarcı olabilir.

"Bu anlamda bir kötü işaret de, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün İstanbul Teknik Üniversitesi rektörlüğüne, üniversitenin seçimine aldırmayıp, daha az anti-İslamcı bir kişiyi atamasıyla, başlayan tartışma."

Popülizm kaygısı

Economist dergisi, bazı kesimlerin de hükümetin Mart'ta yapılacak yerel seçimler nedeniyle, popülist bir ekonomi politikası uygulayabileceğinden kaygı duyduğunu vurguluyor;

"AKP'nin bu seçimde, biri laikler, biri de Kürtler tarafından yönetilen iki büyük şehir İzmir ve Diyarbakır'ı da alma iddiası duruma yardımcı olmuyor. Birçok kişi hükümetin ekonomik popülizme kayabileceğinden kuşkulu. Merkez Bankası'nın enflasyonu tek haneli rakamlarda tutmaya çabaladığı bir sırada, Kürtler'in çoğunlukta yaşadığı yoksul güneydoğu bölgelerine yönelik 12 milyar dolarlık bir yatırım paketi açıklandı."

Başbuğ değerlendirmesi

Yüksek Askeri Şura'da hiçbir ihraç kararının çıkmamasını "umut veren bir işaret" olarak yorumlayan dergi, Genelkurmay Başkanlığına atanan Orgeneral İlker Başbuğ ile ilgili de şöyle bir değerlendirme yapıyor;

Bütün gözler, bu hafta Genelkurmay Başkanı Olan eski Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbugda. Sessiz ve soğuk bir kişilik olan Başbuğ, eski moda bir laik. Ama bir farkla. Başbuğ'un, Türkiye'ye 1984'teki başlangıcından bu yana 120 milyar dolara mal olduğu belirtilen Kürt isyanı konusundaki yeni fikirleri memnuniyetle karşıladığı ve bu kronik sorunun sadece güçle çözülemeyeceğini anladığı söyleniyor."

'İnsan Hakları Olimpiyatları'

Guardian'ın başyazılarından biri bugün başlayacak Pekin Olimpiyatları'yla ilgili ve "İnsan Hakları Oyunları" başlığını taşıyor. Dikkat çeken satırlar şöyle;

"Yüzbinlerce göçmen inşaat işçisi başkent sokaklarından zorla köylere gönderildi. Sokaklar tüm 'istenmeyenler'den temizlendi. Çöp toplayıcıları, dilenciler, fahişeler, imza toplayanlar. İnsan hakları ve hukuk savunucularının tamamı kilit altına alındı ve eylemciler hapse atıldı. Yüzbinlerce kent sakini zorla sürüldü, evleri yıkıldı."

"Daha önce olimpiyatların düzenlendiği bütün kentlerde "istenmeyenler" sokaklardan kayboldu ama büyük olasılıkla bu ölçüde değil. Bu insanlar, bugün televizyon ekranlarımızda göreceğimiz cümbüş için ağır bir bedel ödedi."

Independent da bugün başlayacak olimpiyat oyunlarını başyazılarından birine taşıyan gazetelerden.

Gazete "Olimpiyat neşesi içinde, Tiananmen Meydanı'nı unutmayalım" diyor ve şöyle devam ediyor.

"Bugünkü Çin, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri. Milyonlarca kişi, ezici bir yoksulluktan kurtuldu. Şüphesiz yeni ortaya çıkan bir süper güç de bu ülke. Ama kabul edilen hiçbir tanımıyla bir demokrasi de değil, olmak istediğine dair hiçbir işaret de vermiyor."

"Bugünle, 24 Ağustos'taki kapanışy arasındaki dönemde Pekin'in hepsinin üzerinde tek bir amacı var. O da Tiananmen Meydanı'nın 19 yıllık hayaletlerini kovmak ve yerien güleryüzlü, evrensel bir sportmenlik koymak. Oyunlardan keyif alalım, ama Çin'in görmemizi istediğinden daha ötelere de bakalım. "

Pakistan'da iktidardaki koalisyonun Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref'e karşı başlattığı azil süreci de tüm İngiliz gazetelerinin geniş yer verdiği konulardan.

Pakistan'daki azil süreci

Times'ın Dış Haberler Editörü Bronwen Maddox, ülkede yaşananların bir iyi, bir de kötü yanı olduğunu söylüyor.

"Çıkıp gösterişli bir şekilde bunu yapmak için bir pakt oluşturduklarını duyursalar da, Pakistanlı politikacıların Müşerref'i azledebileceğini farz etmek için çok erken. Bu olanların en iyi yanı, ordunun yeni Genelkurmay Başkanı'nın liderliğinde tartışmaların dışında kalması. Buna karşın, Müşerref'in halefinin kim olacağı konusunda söz hakkı isteyeceklerdir.

"En kötü yanıysa, bu mücadelenin, parlamento koridorlarında değil, bir kaç seçilmemiş baron arasında verilmesi. Ayrıca meydana çıkacak iktidar boşluğunun, şiddet olaylarının artmasına ve ekonominin kötüleşmesine yol açma olasılığı. "

İsrailli askere yakışıksız davranış cezası

Independent'ın dış haberler sayfalarında ise, İsrail'den gelen bir haber dikkat çekiyor.

Geçen ay, İsrailli bir askerin, gözaltına alınan bir elleri ve gözleri bağlı bir Filistinliye, yakın mesafeden plastik mermiyle ateş ederken görüldügü video kaydı tartışma yaratmıştı.

Independent görüntülerdeki askere, ateş etme emrini verdiği belirtilen İsrailli Yarbay Omri Burberg'in "yakışıksız davranış"tan suçlu bulunduğunu ve sadece görev yerinin değiştirildiğini kaydediyor.

Gazete, görüntüleri ortaya çıkaran İsrailli insan hakları örgütlerinin verilen bu cezayı kınadığını kaydediyor. Bu gruplardan Yeş Din'in "Bu subay, örneğin esrarlı bir sigara içerken yakalansaydı, hapis cezasına çarptırılır, ve onursuz bir şekilde ordudan atılırdı." dediği belirtiliyor

Rusya basınından özetler
Gürcistan ve Rusya arasındaki savaş çanlarının çalması ülke basınına da yansıdı...
Cuma, 08 Ağustos 2008 11:30


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya gazetelerinin bugün öne çıkardığı haber başlıkları ve bazılarından detaylar:

İnterfax
Gürcü askerleri bu gece taarruza geçtiler

Ajansın günün konusu olarak ele aldığı habere göre bu gece Gürcü askerleri Güney Osetya'ya doğru taarruza geçtiler. Çatışmalarda 15 kişinin öldüğü belirtildi.

Güney Osetya başkanı Eduard Kokoyt'a dayandırılan habere göre bölgede bulunan Gürcü barış askerleri kontrolden çıkarak çatışmaya başladılar.

Şu anda Çhinvali şehrinin giriş noktalarında şiddetli çatışmaların yaşandığı, elektriğin kesildiği, sokakların boşaltıldığı ifade olundu.

Şehirde bulunan basın mensuplarını ise özel koruma alanlarına taşıdılar. Şehrin merkezinde alevler yükseldi ve Güney Osetya meclisnin binasına bombalar isabet etti.

Gürcü askerlerinin baskısına rağmen Çhinvali'ye giremediler. Her iki taraftan da kayıpların olduğu ancak Gürcü tarafının kaybının netleşmediği ifade olundu.

Çeşitli ülkelerin barış askerlerinin komutanı Marat Kulahmetov'un verdiği bilgilere göre ise Gürcü tarafından Su-25 savaş uçakları da taarruza katıldı. Güney Osetya'nın da Su-25 savaş uçakları ile karşı tarafı bombaladığı bildirildi.

Pravda
ABD uyuşturucu trafiğinde işe yaramayan adamı istifaya zorluyor

Gazetenin manşetten okurlarına duyurduğu haber analize göre Pakistan'da siyasi durumun gerginleşmesi ve devlet başkanı Pervez Müşerref'in istifaya zorlanmasının sebebi Afganistan'dan Çin'e doğru uzanan uyuşturucu trafiğidir.

Müellif Pervez Müşerref'in uyuşturucu trafiğine engel olduğunu ileri sürüyor. ABD onun bu adımını cezalandırarak istifaya zorlayacaktır. Bunun için Pakistan'da Müşerref'e muhalif olan siyasi güçler devreye sokulmuştur.

Güney Osetya ve Gürcistan yeni savaşın eşiğine geldi
Dün Güney Osetya ve Gürcistan uzun bir aradan sonra yeni bir savaşın eşiğine geldiler.

Kommersant

"Bir hafta önce Güney Osetya'da başlayan savaşlar neredeyse geniş ölçülü savaşa dönüştü. Gürcistan'ın Nuli ve Avnevi böleglerinden Güney Osetya'nın Prisi, Sarabuk ve Dmenis köylerine çeşitli ağır silahlardan ateş açıldı. Bununla beraber her iki taraf da suçu bir birinin üzerine atarak, olaylardan karşı tarafı suçladı. Her iki taraftan da ölenlerin ve yaralıların olduğu bildirildi."

Nezavisimaya Gazeta
Buna karşıdurma değil savaş denir

Gazeteye göre Güney Osetya'da baş verenlere "karşıdurma" ya da "karşılıklı ateş açılma" ismi verilemez. Olaylara sadece savaş denebilir. Askeri uzmanların kanaatına göre Gürcü tarafı önceden hazırlanmış plana göre hareket ediyor ve Çhinvali'nin diğer bölgelerle irtibatını koparmağa çalışıyor.


Bu haber toplam 1470 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri