Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünya Basınında Türkiye!

30 Temmuz 2008 / 08:50
İngiliz basını kapatma davası görüşmelerine geniş yer ayırdı
İngiliz basını, Anayasa Mahkemesi'nin, AKP hakkındaki kapatma davasını görüşmeye başlamasına geniş yer ayırdı.


Analiz ve yorumlarda, AKP için kapatma kararı çıkmasının tehlikeli olduğu görüşü ağırlık kazanırken, kapatma davasını öven yazılar da yayımlandı.

'Dava takdire şayan'
Independent, başyazısında “Dava, bir yönden takdire şayan. Türkiye hükümetinin de hukuka tabi olduğunu gösteriyor. Öte yandan laiklik yanlılarının ellerini fazla iddialı oynadıklarını düşünmemek mümkün değil. AKP'nin başörtüsü yasağını kaldırma girişimleri, devleti İslamileştirmeye yönelik gizli bir komployla aynı şey değil” denildi. Gazetede Daniel Howden imzasıyla yayımlanan analizde, “Müslüman, demokratik, laik, ekonomik açıdan istikrarlı ve AB ile Ortadoğu'yu birleştiren bir ülke yaratma projesi, dünyamızın en önemli siyasi deneyi... Ve çökmenin eşiğinde duruyor” ifadesi kullanıldı.

Aynı gazetede Adrian Hamilton imzalı bir başka yazıda ise, “Dış dünya burada tavır koymaya mecbur. Din ve başörtüsü konusundaki tartışmaları, İslam ve Batı konuşmalarını unutun. Bu demokrasi için bir mücadele ve bunu seçilmiş Türkiye hükümeti kaybederse, hepimiz sonuçlarının mağduru olacağız” denildi.

'Türkiye felaketin eşiğinde'
Financial Times'ın başyazısında, “Türkiye'nin, ülkeyi geriye götürebilecek bir ulusal felaketin eşiğinde olduğu” yorumu yapılarak, şöyle denildi:
“Kapatma ve siyasi yasak kararı seçmene karşı bir yargı darbesi olur. Bunu takip edecek kaos Türkiye'yi yıllarca geriye götürür. AKP'yi yasaklamak, demokratik kuralların işlemeyeceği, her şeyin mubah olduğu bir ortam yaratabilir ve Türkiye'yi dönüşü olmayan bir uçuruma sürükleyebilir.”
Daily Telegraph da, “Bu meselelerin generallerdense, mahkemelerce çözümlenmesi daha iyidir. Davanın açılması, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, hükümetinin, laik ilkelere uymasını sağlaması gibi olumlu bir etki yapabilirse - ki Türkiye Cumhuriyeti'nin üzerinde inşa edildiği ve başarısına büyük katkı sağlayan bunlardır - bu daha da iyi bir sonuç olur” diye yazdı.

Le Figaro: Türkiye bölünüyor
Fransız Le Figaro, “Türkiye bölünüyor” iddiasında bulunduğu, Pierre Rousselin imzalı başyazıda, Güngören'de patlayan bombaların, AKP hakkındaki kapatma davasından ayrı düşünülemeyeceğini vurguladı.

Le Monde: Atom bombası gibi
Fransız Le Monde gazetesi, Avrupalı yöneticilerin, AKP kapatıldığı takdirde nasıl bir tepki verileceği konusunda “soğuk terler döktüğünü” yazdı. Gazete, AB'nin 'atom bombası' şiddetinde bir silah olarak tanımladığı katılım müzakerelerini askıya alma yoluna gitme niyeti taşımadığını da bildirdi. Le Monde'a konuşan Brüksel'de görevli bir diplomat, “Bu silah ancak darbe koşullarında kullanılabilir. Aday bir ülkede kurumsal çerçevede kalan, bir yargı kararı karşısında uygun değil” dediği de aktarıldı.

Alman basınında Türkiye
Bild, cenaze fotoğraflarıyla verdiği geniş haberinde “Bu, Türkiye'yi parçalayacak mı? başlığını kullandı. Frankfurter Allgemeine de, “Ankara saldırıdan PKK'yı sorumlu tuttu. Kürt örgütü ise suçlamaları reddetti” başlıklı haberde, saldırının AKP'yi kapatma davasının bir gün sonrasında gerçekleştirildiğine dikkat çekti
Kaynak:
Bu haber toplam 830 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri