Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünya Basınından Manşetler

21 Haziran 2008 / 09:15
Millilerimiz'in Hırvat karşısında kazandığı zaferi yayınlayan ABD'nin ESPN Kanalı maçla ilgili ilginç yorumlar yaptı.
Yine dünyaya kapak olduk... Öyle çılgın bir futbol oynadık ki yabancı ajanslar hem şaşkınlık hem övgü dolu sözler geçti. İşte dünya medyasına yansıyanlar;

ABD BASINI: VİYANA KUŞATMASI

Maçı ABD'de canlı olarak yayımlayan ESPN Televizyonu, karşılaşmanın bitiminde, ''Viyana kenti, 1683'teki Viyana Kuşatması'ndan bu yana bu denli büyük bir mücadele yaşamadı'' yorumunu yaptı.

Türkiye'nin, şampiyonada arka arkaya 3. kez bir mucizeyi gerçekleştirerek son anlardaki golleriyle maçların kaderlerini değiştirdiğini vurgulayan ESPN yorumcusu, ''Türkler'in gücünü, cesaretini ve yorulmazlığını selamlıyoruz'' dedi. ESPN, kaleci Rüştü Reçber'i maçın kahramanı olarak nitelendirdi.

BBC, "Türkiye nefes kesen uzatmaların ardından yediği golü hemen geri çevirdi ve penaltılarla da yarı finalde Almanya'ya rakip oldu" ifadeleriyle Türkiye destanını kullanıcılarına ilan etti.

BU TÜRKLER KAÇ CANLI

İsveç Televizyonu, Türkiye'nin yarı finale yükselmesinden sonra yaptığı yorumda, ''Türkiye yarı finalde, bu Türkler kaç canlı'' ifadesini kullandı. TV4'ün spikeri bundan sonra, ''Bu Türkler kaç canlı. Türkler'i kim motive ediyor. Maç sonucunu Hirvatistan için Alfred Hitchcock da yazmış olabilir'' dedi.

2002 Dünya Kupası karşılamalarına da atıfta bulunan İsveç gazeteleri, ''2002'de kahraman olan Rüştü, yeniden kahraman'', ''Türkiye, yeniden olanaksızı başardı'' başlıklarını kullandılar.

GERİ DÖNÜŞÜN KRALI

Eurosport, "Geri dönüşün kralları Türkiye, yine yaptı" başlığıyla verdiği haberde, "Nefes kesen uzatma dakikalarında 119. dakikada golü yiyen Türkiye bu maçta da durmadı ve 120. dakikada kaydettiği golle maçı penaltılara taşımayı başardı. Penaltılarda üstün olan Türkiye yarı finalde Almanya'nın rakibi olmayı başardı."

HIRVAT RÜYASI BİTTİ

Channel 4 maçın hemen ardından manşetten verdiği haberde, "Türkiye Hırvat rüyasını bitirdi" başlığıyla Ay-Yıldızlı ekibimizin tarihi zaferini okuyucularına duyurdu.

Amerikan basınından Sports Illustrated ise maçın son düdüğüyle birlikte okuyucularına verdiği haberde, "Türkiye bir kez daha nefes kesen bir maçla tur atladı, Hırvatistan veda etti, Türkler yarı finalde Almanya'nın rakibi oldu" satırlarına haberinde yer verdi.

İtalyan basınından La Gazzetta dello Sport ise manşete taşıdığı haberinde, "Türkiye Hırvatistan'ı da geçti yola devam etti" derken "Terim'in öğrencileri uzatmalarda imkansızı başardı ve penaltılarla da işi bitirerek Almanya'nın rakibi oldu" ifadelerine yer verdi.

Brezilya'da da O Globo'nun manşetini süsleyen Ay Yıldızlı ekibimiz, "Türkiye mucizeyi gerçekleştirdi, maçı penaltılara taşımakla kalmadı yarı finali de kaptı" ifadeleriyle tebrik edildi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1294 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri