Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünya bu zulme niye sessiz?

05 Ocak 2009 / 18:36
Batı her zaman olduğu gibi yine sözkonusu Müslümanlar olunca katliamlar karşısında üç maymunu oynuyor. İsrail'in fosfor gibi yasak silah kullanması bile görülmüyor.
Dünya Gazze'de işlenen vahşi katliam karşısında eli kolu bağlı duruyor. Genişliği 10 kilometre kare, uzunluğu 45 kilometre kare alanda 1.5 milyon insan yaşıyor. Gazze bundan dolayı BM tarafından dünyanın en kalabalık bölgesi olarak tanımlanıyor. Nüfusun yüzde 80'ini mülteciler ve yüzde 60'ını da çocukların oluşturduğu Gazze tarihte benzeri olmayan bir vurdumduymazlık ile karşı karşıya.

Bir haftada öldürülen insan sayısı 534'ü aşarken, yaralananların sayısı da 2500'e yaklaştı. Sivil toplum örgütleri Gazze’deki insani krizi “felaket” olarak tanımladı. Saldırıda fosfor bombalarının da kullanıldığı iddia ediliyor.

FOSFOR BOMBASI KULLANILDI

Bu arada Times gazetesi İsrail ordusunun operasyonda beyaz fosfor kullandığını yazdı. Gazete, Amerikan ve İngiliz birlikleri tarafından Irak’ta kullanılan bu bombaların korkunç yanıklara yol açabildiğini ve yasadışı olduğunu kaydetti. Times’e konuşan askeri bir uzman eğer beyaz fosfor kalabalık bir kitleye karşı bilinçli olarak kullanılırsa bunun Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde sonuçlanacağını belirtti.

AB TROYKASI MISIR’DA

Bir yandan İsrail ordusu operasyonlarını sürdürürken diğer taraftan dünyanın birçok yerinde yüzbinlerce kişi sokaklara çıkarak İsrail’i protesto etti ve derhal ateşkes ilan edilmesini istedi. Batılı ülkeler de ateşkes çağrılarını arttırdı. Ancak henüz bir sonuç vermedi. Avrupalılar Ortadoğu krizinin çözülmesi için soluğu Mısır’da aldı. İsrail ile bir barış anlaşması imzalayabilecek tek ülke olarak gösterilen Mısır’da görüşmeler yapıldı. Fransa, Çek Cumhuriyeti ve İsveç Dışişleri Bakanları’ndan oluşan Avrupa troykası Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile Gazze’de bir ateşkes sağlanmasının yollarını görüştü.

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt, Avrupalı yetkilileri ile Mısır Devlet Başkanı’nın aynı zamanda sorunu BM Güvenlik Konseyi’ne taşıyarak düşmanlıklara son kararının çıkmasını ele aldıklarını belirtti.

ABD GÜVENLİK KONSEYİ’NE MÜDAHALE ETTİ

Güvenlik Konseyi Cumartesi akşamı Gazze krizi üzerine 4 saat tartıştı ancak ABD’nin müdahalesi nedeniyle tartışmadan ateşkes çağrısı çıkmadı.

AB Troykası Mısır’dan sonra Kudüs, Ramallah ve Amman’a giderek temaslarını sürdürecek. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Filistin İslami Hareketi üyeleri de bugün savaşa son vermek amacıyla Mısır’a gidecek.

ABBAS ATEŞKES ÇAĞRISI YAPTI

Filistin lideri Mahmud Abbas bugün, Rus Dışişleri Bakanı Yardımcısı Alexandre Saltanov ile Ramallah’da yaptığı görüşmenin ardından ateşkes çağrısı yaptı. Filistinli müzakereci Saib Erekat’a göre Abbas, “Şu anda öncelik Gazze Şeridi’ne karşı saldırıların koşulsuz ve derhal durmasıdır” dedi. Abbas’ın Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ile de telefon görüşmesi yapması bekleniyordu.

Rusya Pazar günü yaptığı açıklamada İsrail kara harekatının kendilerini son derecek endişelendirdiğini kaydederek ateşkes için Saltanov’u gönderdi.

GAZZE’DE İNSANİ KRİZ

Bu arada Gazze’de saldırılar nedeniyle ölü ve yaralı sayısı artarken, insani kriz de giderek derinleşiyor. İsrail her ne kadar insani krizden kaçındıklarını iddia etse de çok sayıda sivil toplum örgütü bir felaket yaşandığını kaydediyor. İsrailli hareket özgürlüğünü savunma organizasyonu Gisha, bombardımandan dolayı 12 elektrik hattından 7’sinin tahrip olduğunu ve elektriğin yüzde 75’inin kesildiğini belirtti. 500 binden fazla kişinin suya erişemediğini ifade eden organizasyon, lağımların sokaklara yayıldığını ve 27 Aralık’tan bu yana yakıt temininin olmadığını bildirdi.

BM insani işler koordinasyonu ofisi OCHA ise işlenemediği için kullanılmış 40 milyon litre suyun denize döküldüğünü, yakıt ve mutfak için gaz bulunmadığını ifade etti. OCHA, Gazze’de sadece 10 fırının çalıştığı, 24’ünün kapalı olduğu ve 14’ünün de un ve gaz yokluğundan kısmen çalıştığını belirtti.

Öte yandan bugün Belçika’nın başkenti Brüksel’de 100 kadar kişi Avrupa Konseyi önünde bir gösteri yaptı. Eylemciler sık sık “Avrupa nerdesin?” diye haykırdı. “Filistinlilere özgürlük” ve “Gazze’de katliam” gibi pankartlar dikkat çekti.


Kaynak: TİMETURK ve Ajanslar


Bu haber toplam 940 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri