Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünya Kupası'nda tarihi skandal

28.06.2010 01:09
2010 Dünya Kupası ikinci turunda oynanan Almanya-İngiltere maçı tarihi bir skandala sahne oldu!

2010 Dünya Kupası'ndaki Almanya-İngiltere maçında bir tarihi skandal daha!..

Free State Stadı'nda oynanan ve Almanya'nın 4-1 kazanarak çeyrek finale yükseldiği maçın ilk yarısında büyük bir skandal yaşandı. Maç Almanya'nın 2-1'lik üstünlüğüyle devam ederken, 38. dakikada Frank Lampard ceza sahası dışından kaleye sert vurdu ve top üst direğe çarparak içeri düştü.

Net bir şekilde kale çizgisinin 1 metre içinden falso alıp geri gelen topu kaleci Neuer uzaklaştırdı. Ve maçın Uruguaylı hakemi Jorge Larrionda, pozisyonda yardımcısına bakarak devam kararı verdi.

1966 DÜNYA KUPASI HATIRLANDI!

Yaşanan bu olay akıllara hemen 1966'yı getirdi. 1966 Dünya Kupası finalinde Almanya ile İngiltere karşı karşıya gelmiş ve İngiltere 4-2 ile kupayı ilk ve son kez müzesine götürmüştü.

Normal süresinde 2-2 biten maç uzatmalara gitmişti. Uzatmalarda, İngiltere'den Geoff Hurst'ün attığı top, çizginin dışına düşmesine ve televizyonları başında ve statta maçı izleyen milyonlarca kişinin şahitliğine rağmen, hakemin kararı İngiltere'nin lehine olmuştu.

İşte bugün İngiltere'nin sayılmayan bu golü ile Almanya bir anlamda 44 yıl öncesinin intikamını almış oldu.

1966'daki Dünya Kupası'nda Batı Almanya ile İngiltere karşılaşması 4-2 İngiltere lehine sonuçlanmıştı. İngiltere'nin bir golü, kale çizgisini geçmediği halde sayılmıştı.

Top, kale direğine çaprmış sonra geri dönmüştü. Maçın hakemi, topun çizgiyi geçip geçmediğinden emin olamamış, yan hakeme danışmıştı. Sonuç olarak da İngiltere'nin Batı Almanya karşısındaki bu 3. golü sayılmıştı.

İngiltere'deki Oxford Üniversitesi, bu gol üzerine bir araştırma yapmıştı ve topun kale çizgisinden tam 6 santimetre açıkta olduğu sonucuna varmıştı.

Futbol kurallarına göre, golün sayılması için kale çizgisini geçmesi gerekiyor; işte bu yüzden de 66 Dünya Kupası'nda sayılan bu gol, o gün bugündür tartışmalı kalmaya devam ediyor

Bu haber toplam 2194 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri