Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Adım Furkan, beni de vurun

06.06.2010 11:33
İsrail’in, Gazze’ye yardım taşıyan İnsanlık Filosu’na yaptığı kanlı baskın 7 kıtada birden protesto edildi.

İsrail’in, Gazze’ye yardım taşıyan İnsanlık Filosu’na yaptığı kanlı baskın 7 kıtada birden protesto edildi. Milyonlarca insan ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla meydanları doldurdu.

Dünya medyasında uluslararası bir araştırma komisyonu kurulması çağrıları yapılırken yüzyılın başındaki hasta adam Türkiye’nin öfkesinin dünyayı ayağa kaldırdığı yorumları yapıldıHASTA ADAMIN ÖFKESİ

Daily Telegraph:

Gazete yazarlarından Con Coughlin, Türkiye’nin yardım filosundaki rolüne atıfta bulanarak “Bir zamanlar Avrupa’nın hasta adamı olarak anılan bu ülke, şimdi Doğu’nun öfkeli adamı haline geldi” uyarısını yaptı.

İsrail’in, baskınla ilgili uluslararası bir soruşturmayı kabul etmesi gerektiğini belirten gazete , Obama yönetiminin tarafsız bir soruşturma için İsrail’e baskı yapması çağrısında bulundu.

Gazete yazarlarından David Ignatius ABD yönetiminin ablukayı kırmak için yeni bir yardım filosundan önce İsrail’den harekete geçmesi için baskı yaptığını belirterek “İsrail, uluslararası soruşturma çağrılarına kulak tıkayarak kendi dışlanmışlığını artıracaktır” diye yazdı.

Christian Science Monitor:


Eski İngiliz ajanı Alastair Crooke  gazete ye yazdığı analizde Ortadoğu’da startejik güç dengesinin Türkiye’nin lehine değiştiğini belirtti. Crooke, başbakan Erdoğan’ın Arap dünyasında giderek bir kahraman haline geldiğini de belirtti.

Beyrut’ta matem gecesi

İsrail askerleri tarafından katledilen 9 Türk gönüllü için Lübnan’ın Başkenti Beyrut’ta binlece kişinin katıldığı cenaze töreni düzenlendi. Türk bayraklarına sarılı temsili tabutların karşısında dualar okuyan binlerce kişi ellerinde Filistin ve Türk bayraklarıyla şehitler için gözyaşı döktü.

AMSTERDAM

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da meydanları dolduran binlerce kişi İsrail vahşetini lanetlerken Gazze’de sürdürülen ablukanın da kaldırılmasını istedi.

TEL AVİV

Binlerce kişinin İsrail’i protesto ettiği gösteride “İsrail’e yaptırım uygulansın” ile bir İsrailli’nin taşıdığı şehit 9 Türk’ün adının yazılı olduğu pankart dikkat çekti.

RAMALLAH

Filistin’de ise göstericiler İsrail’in 9 kişiyi katlederek durdurduğu Mavi Marmara’yı karadan yüzdürürken İsrail askerlerinin saldırısına uğradı.

BRÜKSEL

Belçika’da da meydanları dolduran, ellerinde Türk ve Filistin bayrakları bulunan binlerce kişi İsrail karşıtı sloganları ile inledi.

SİDNEY

Okyanusun diğer ucu Avusturalya’da da onbinler İsrail vahşetine karşı ayaktaydı.

KORE

Başkent Seul’daki gösterilerde göstericilerin gözyaşlarına boğulması dikkat çekti.

KANADA

Başkent Toronto’da sokaklara çıkan göstericiler İsrail taraftarları ile çatışma noktasına geldi. Polisin ayırdığı iki grubun ölenlerin isimleri ve fotoğraflarını taşıması dikkat çekti.

Adım Furkan beni de vurun

Almanya’da da göstericilerin hedefinde İsrail vahşeti vardı. Bir göstericinin tişörtünün arkasındaki “Benim adım Furkan gelin beni de öldürün” yazısı herşeyi özetler gibiydi.

Bu haber toplam 2328 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri