Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünya Tarım Sektörü İstanbul'da Buluştu

06 Ağustos 2008 / 11:14
Avrasya Tarım Fuarı İstanbul'da başladı
Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş., Türkiye'nin vazgeçilmez sektörlerinden biri olan tarım sektörünün liderlerini İstanbul'da yeniden bir araya getirdi.

Tüyap Tüm Yapım Fuarcılık A.Ş, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Derneği işbirliğiyle hazırlanan Avrasya Tarım 2008, 3. Tarım, Hayvancılık, Tohumculuk, Fidancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı T.C. Ziraat Bankası, Trakya Birlik, TİKA Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Tarım Kredi Kooperatifleri, KOSGEB Küçük ve Orta Ölçekte Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ve DTM Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın vermiş olduğu destekle yeniden sektörün uluslararası buluşma noktası oldu.

Avrasya Tarım 2008 Fuarı'nın açılışını dün Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, yaptı. Açılış kurdelesini kesen Eker, fuarda stantları tek tek gezdi ve üreticilerden bilgi aldı.

5-9 Ağustos 2008 tarihleri arasında açık kalacak Avrasya Tarım 2008 Fuarına Asya, Afrika ve Avrupa'daki 17 ülkeden 180 firma ve firma temsilcisi katılıyor.

Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde yeniden yapılanma ve modernizasyon ihtiyaçlarını gideren ve ekonominin yükselen bir değeri haline gelen tarım sektörü, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde üçüncü kez aynı amaç etrafında bir araya gelmiş oldu.

Fuara bu yıl 2 bini yabancı olmak üzere toplam 50 bin ziyaretçinin katılması bekleniyor. Bu yıl 30 bin metrekare alanda gerçekleştirilen fuarda aynı zamanda sektöre dair sorunların tartışılacağı seminer ve paneller düzenlenecek. Dış Ticaret Müsteşarlığı ve TİKA tarafından Fuar kapsamında Balkanlar, Türk cumhuriyetleri, Uzak Doğu, Avrupa ülkelerinden yurt dışı alım heyetleri oluşturulacak.

ŞİRKETLER FUARDAN UMUTLU

Fuara Tekirdağ-Hayrabolu'dan katılan Kurt Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kurt, bu yıl üçüncüsü yapılan fuarın üretimini yaptıkları ürünlerin tanıtımı ve bu alandaki gelişmeleri daha yakından takip etmek açısından çok faydalı bulduklarını söyledi.

Üretimlerinin yüzde 30'a yakın kısmını yurt içine pazarladıklarını yüzde 70'lik bölümünü ise yurt dışına ihraç ettiklerini ifade eden Kemal Kurt, bu konuda Bulgaristan ve Fransa'nın önde gelen hedef ülkeler olduğunu belirtti.

Türk çiftçisini yeni teknolojilerle buluşturmak adına bu fuarları çok önemli bulduklarını ifade eden Kurt, fuara geçen yıl da katıldıklarını ve burada olmanın faydasını yıl içinde gördüklerini vurguladı. Kurt, yurt içinde yapılan fuarlara ilgi gösterdikleri gibi yurt dışında yapılan fuarları da çok yakından takip ettiklerini de kaydetti.

Kurt, bu yıl tüm olumsuzluklara ve ekonomideki çalkantılara rağmen fuarın başarılı geçmesini beklediklerini de sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 862 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri