Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünya tepkili İsrail bildiğini okuyor

27 Aralık 2008 / 18:52
Gazze'ye düzenlenen hava saldırısına tüm dünyadan tepkiler gelirken İsrail bildiğinden şaşmıyor.
İsrail ordusu, bugün Gazze Şeridi'nde bulunan Gazze, Refah ve Han Yunus kentlerindeki Hamas hedeflerine saldırı düzenledi. Saldırılarda Hamas'a ait birçok bina yerle bir olurken, 195'ten fazla kişi öldü. Saldırılarda 320'den fazla kişi de yaralandı. Saldırıya tüm dünyadan tepkiler var ama İsrail bildiğini okuyor.

Saldırıya İsrail-Filistin cephesi ile uluslararası kamuoyu tepki gösterdi. İşte tepkilerden bazıları:

İSRAİL ORDUSU

"Operasyon, Hamas'ın devam eden saldırılarının sonucunda gerçekleştirildi. Operasyonların devam edip etmeyeceğini İsrail Genel Kurmay Başkanlığı'nın değerlendirecek. Bu operasyon gerekli olduğu sürece devam edecek, genişleyecek ve yoğunlaştırılacak. Teröre destek olan, evinde terörist barındıran, eşlerini ve çocuklarını insan kalkanı olarak hedeflere gönderen herkesin terörist olarak kabul edilecek."

İSRAİL SAVUNMA BAKANI EHUD BARAK

"Ne kısa ne de kolay olan bir dönemle karşı karşıyayız. Güneyde gerekli değişiklik sağlanana kadar kararlı ve azimli olmamız gerekli"

İSLAMİ CİHAD

"Bütün savaşçılara İsrail katliamına cevap verme emri verilmiştir"

HAMAS'IN SİLAHLI KANADININ SÖZCÜSÜ EBU UBEYDE

"Grubumuz, düşmana hiç unutmayacağı bir ders verecek"

MAHMUD ABBAS'IN YARDIMCISI EBU RUDEYNA

"Başkan Abbas İsrail'den saldırılarını hemen durdurmasını ve uluslar arası kamuoyundan saldırıların durması için müdahale etmesini istemektedir"

BEYAZ SARAY SÖZCÜSÜ GORDON JOHNDROE

"Şiddetin sona ermesi için Hamas'ın roket saldırılarını durdurması gerekli. Hamas, eğer Filistin halkının geleceğinde bir rol oynamak istiyorsa terörist faaliyetlerine son vermeli. İsrail, sivil kayıplardan kaçınmalı"

AVRUPA BİRLİĞİ DIŞ POLİTİKA ŞEFİ JAVİER SOLANA

"Dikkatli bir şekilde planlanmış bir gösteriyle karşı karşıyayız. Bu yüzden birçok kayıp olmasını beklemek durumdayız. Büyük bir insani felaketle karşı karşıyayız. Taraflar azami itidal uygulamalı"

MISIR DEVLET BAŞKANI HÜSNÜ MÜBAREK

"Mısır, İsrail saldırılarını kınamaktadır. Mısır, Filistinli gruplar arasında uzlaşma sağlama ve sükunet dönemini geri getirmek için yardımcı bir atmosfer hazırlamak amacıyla iletişimlerini sürdürmektedir."

İRAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ HASAN KAŞKAVİ

"İran, Siyonist rejimin Gazze'deki sivillere yönelik geniş çaplı saldırılarını şiddetle kınamaktadır. Masum insanlara yönelik saldırılar kabul edilemez ve affedilemez"

RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI

"Rusya, Filistin halkında zaten kayıplara ve acılara sebep olmuş olan Gazze'ye yönelik geniş çaplı operasyonun durdurulması gerektiğine inanmaktadır. Aynı zamanda Hamas'a İsrail topraklarına saldırılarını durdurmaya çağırıyoruz"

FRANSA CUMHURBAŞKANLIĞI

"(Fransa cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy) İsrail'e yönelik roket saldırılarının ve Gazze'ye yönelik İsrail saldırılarının bir an önce durdurulmasını istemektedir ve taraflara itidal çağrısında bulunmaktadır"

İNGİLTERE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI AÇIKLAMASI

"Gazze'de kalıcı bir barış elde etmenin yolu ancak barışçıl yollardan geçmektedir. İsrail'in kendi halkını koruma yükümlülüğünü anlarken, kendisini sivil kayıplardan kaçınması için azami itidale çağırıyoruz. Aynı zamanda Gazze Şeridi'ndeki militanları İsrail'e yönelik roket saldırılarını durdurmaya çağırıyoruz.

Kaynak: Ajanslar

Bu haber toplam 880 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri