Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünya uygun adım sıfır faize gidiyor

04 Aralık 2008 / 18:28
Küresel finans krizinin daha kötüleşmeye devam etmesiyle birlikte dünya merkez bankaları faiz oranlarını düşürerek sıfır fazile yaklaşılıyor.
Dünya merkez bankalarında hızlı faiz oranları düşüşlerinin dünyada yüzde sıfır faize doğru gidişi gösterdiği belirtildi.

İngiliz haber ajansı Reuters, bazı ülke merkez bankasının sadece iki ay önce faiz oranlarını yükseltmesine rağmen, küreles finans krizinin daha da kötüleşmesi üzerine hızla faizleri indirdiğine dikkat çekti.

İngiltere merkez bankası geçen ayki yüzde 1.5 şok düşüşten sonra bugün faizleri yüzde bir indirdi. İsveç merkez bankası yüzde 1.75 indirirken Avrupa Merkez Bankası'nın 75 puanla tarihindeki en büyük faiz indirimini yaptığı kaydedildi.

Londra'daki Standart Chartered Bank'tan ekonomist Sarah Hewin, "Dünyada bu hafta görülen önemli faiz indirimleri, politika yapıcılar arasında büyük bir davranış değişikliği olduğunu gösteriyor." dedi.

ABD Federal Rezervi'nin bu ay içinde tekrar faiz indirimine gitmesi bekleniyor. Hali hazırda faizler yüzde 1 indirilmiş durumda.

Japanyo merkez bankası yüzde 0.3 faizleri indirerek yüzde sıfıra çok yaklaşırken, çok hızlı büyüyen fakat şu anda yavaşlayan Çin geçen hafta 108 puan faiz indiriminde bulunarak son 11 yılın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, izlenen politika konusunda, "Yeni kararlar gerekli olursa yeni kararlar alacağız. Şu aşamada herhangi bir açıklama yapamayacağım." dedi.

Bir çok durumda reel faiz oranları (nominal faiz oranı eksi enflasyon oranı) şu anda sıfıra çok yakın veya altında. Bu arada, petrol ve mal fiyatlarının hızla düşmeye devam etmesi ile birlikte dünyadaki enflasyonun düşeceği tahmin ediliyor.

Yeni Zelanda bugün faiz oranları beşe düşürdü. Yeni Zelanda'da enflasyon oranı yüzde 5.1 seviyesinde.

İngiltere faiz orannı yüzde 2 iken son açıklanan enflasyon oranı yüzde 4.5. Avrupa Merkez Bankası faiz oranı yüzde 2.5, kasımda enflasyon oranı ise yüzde 2.1.
Bu haber toplam 940 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri