Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünyada 1 Mayıs Bayramı

02 Mayıs 2008 / 11:04
Türkiye ve Almanya'da olaylı geçen 1 Mayıs, dünyanın çeşitli bölgelerinde renkli gösterilere sahne oldu. Fransa'da Elysee Sarayı'nda ağırlanan işçiler, Çin'de 1 günlük resmi tatil çerçevesinde Tianenmen meydanında bayram havası yaşadı.
1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle sokaklara dökülen göstericilere polisin müdahale etmek zorunda kaldığı Türkiye ve Almanya dışında 1 Mayıs İşçi Bayramı dünyada sakin şekilde kutlandı. Berlin ve Hamburg'da çıkan çatışmalar dışında Avrupa'daki kutlamalar sakin geçerken, Asya ülkelerinde birçok yürüyüş düzenlendi. Başta Uzakdoğu ülkeleri olmak üzere pekçok yerde işçi sendikaları ve sivil toplum örgütlerinin düzenlediği gösterilere yüzbinlerce kişi katıldı.

RUSYA'DA KOMÜNİSTLERİN BAYRAMI

1 Mayıs, Rusya'da başta başkent Moskova olmak üzere ülkenin genelinde çeşitli etkinliklerle bayram havasında kutlandı. İktidardaki Birleşik Rusya Partisi'nin (BRP) organize ettiği kutlamaya yaklaşık 25 bin kişi katılırken, katılımcılar konserler eşliğinde dans ederek, 1 Mayıs İşçi Bayramını kutladı. Filipinler'in başkenti Manila'da, binlerce kişinin katıldığı gösteride hükümet karşıtı sloganlar atıldı ve daha yüksek ücret talebinde bulunuldu. Endonezya'nin başkenti Cakarta'da da işçiler, özelleştirmeye son verilmesini ve sosyal haklarının arttırıllmasını talep etti. 1 Mayıs, Viyana'da 100 bin kadar işçi ve memurun katıldığı törenle kutlandı. KKTC'de resmi tatil olan 1 Mayıs İşçi ve Bahar Bayramı kutlamaları kapsamında Lefkoşa Atatürk Meydanı'nda miting düzenlendi.

UKRAYNA

Ukrayna'da sol parti taraftarları ve işçiler, İşçi Bayramı nedeniyle ülkenin Donetsk kentinde düzenlenen kutlamalara katıldı. Binlerce işçinin ve destekçinin katıldığı gösteriler genel olarak olaysız geçti. Ukrayna'da çok sayıda maden işçisi çalışıyor.

JAPONYA

Çin'de bayram havasında kutlanan 1 Mayıs'ta halk, her zaman olduğu gibi parklara ve eğlence yerlerine akın etti. Rusya'nın başkenti Moskova'daki Ekim Meydanı'nda toplanan yaklaşık 5 bin kişilik Komünist Parti taraftarı ise Kremlin'e yürüdü. Orkestra eşliğinde ellerinde kızıl bayraklarla yürüyüşe geçen partililere Komünist Parti lideri

Gennady Zyuganov da eşlik etti.

FRANSA

Fransa'da Elysee Sarayı'nda Fransız ürünleri sergilendi. Resmi kutlama gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye resmi kutlamadan önce, İşçi Bayramı'nın Fransa'daki simgesi olan zambaklarla donatılmış gitar verildi. Fransa 1968'deki olaylı 1 Mayıs'ı bir kere daha andı.

IRAK

Japonya'da başkent Tokyo'da gerçekleşen yürüyüş sorunsuz geçti. 2003 yılında işgalin başladığı ve işsizliğin had safhada olduğu Irak'ta işçiler gösteri düzenledi. ABD'nin Los Angeles kenti olmak üzere bir çok bölgesinde de 1 Mayıs İşçi bayramı olaylı geçti.

Kaynak:
Bu haber toplam 4108 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri