Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünyada bir eşine daha rastlanmamış olay

22.07.2009 21:09
Almanya'da bilimadamlarını şaşkına çeviren bir olay yaşandı
Beyninin yarısı gelişmemiş olarak dünyaya gelen 10 yaşındaki Alman kız sadece tek gözüyle, iki gözü varmış gibi görebiliyor...

Adı açıklanmayan küçük kız, sadece tek gözünü kullanmasına rağmen, sağlıklı insanlar gibi iki gözün sağladığı görme yetisine sahip.

Dünyada bir eşine daha rastlanmamış olan vakada, küçük kızın henüz anne rahmindeyken beyninin sağ lobunun gelişmemiş olduğu belirtiliyor. Normalde beyninin yarısı alınan diğer hastalarda -sözgelimi ağır sara hastalığının tedavisinde - her iki gözde de görme kaybı olduğu kaydediliyor.

Uzmanlar, Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme'yi (fMRI) kullanarak kızın beyninin, sağ ve sol görme alanlarından lında sanki sağ lob varmış gibi nasıl bilgi alabildiğini araştırdı.

Normal koşullarda sol ve sağ görme alanlarının, beynin karşılıklı taraflarınca yönlendirildiğini ve planlandığını belirten uzlanlar, Alman kızın beyin taramalarında normalde sağ loba gitmesi gereken retina sinirlerinin beynin sol tarafına yönlendiğinin görüldüğünü açıkladı.

Dr. Lars Muckli, "Araştırma, sıra, görme haritaları oluşturmak üzere kendini organize etme mekanizmalarına geldiğinde beynin şaşırtıcı bir şekilde ne kadar esnek olabildiğini gösteriyor" diye konuştu.

Küçük kızın, beyninin sağ lobunun gelişmemiş olduğu, üç yaşındayken sol tarafındaki istemsiz kasılmalar nedeniyle MR çekilmesi sonucu ortaya çıkmış.

Almanya'daki Max Planck Enstitüsü Beyin Araştırmaları Merkezi'nden Dr. Muckli'nin mucizenin nasıl gerçekleşebildiğini anlatan çalışması, ABD'de de yayınlandı.
Bu haber toplam 1554 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri