Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünyada elektriğe rekor zam yolda

14 Temmuz 2008 / 04:42
Petrol fiyatlarındaki önlenemeyen yükseliş dünya devi ülkeleri bile dize getirmeye başladı. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri zam yapmak için hazılıkta..
Özellikle petrol ithal eden ve enerjisini petrolden elde eden ülkeler şimdilerde kara kara düşünüyor. Uygulanan yanlış politikalar sebebiyle kullandığı elektrik enerjisinin yarıdan fazlasını petrolden elde eden Türkiye gibi ülkeler çareyi elektirik fiyatlarına zam yapmakta buluyor.

Kısa zaman önce EPDK'nın talimatıyla Türkiye'de elektrik fiyatlarına yüzde 20'ye yakın zam yapılmıştı.Bu zam oranı özellikle tüketicilerin tepkisini çekmişti ki elektrik zamlarında yalnız olmadığımızı gösteren haber ABD'den geldi. ABD ekonomisinin kalbinin attığı şehir olarak bilinen NewYork'ta yaşayanlar tarihlerinin en yüksek elektirik fiyat artışıyla karşı karşıya geldiler. Bölgeye elektrik dağıtımı yapan firma konutlara yüzde 22, işyerlerine yüzde 25 oranında zam yaptığını açıkladı. Gerekçe olarak da artan petrol fiyatlarını gösterdi. Ucuz enerjiye alışık olan Amerikalılar zamlar karşısında şaşkınlar.

Elektirik fiyatlarına yüksek miktarda zam sadece Amerika ile sınırlı kalacağa da benzemiyor.Eğer petrol fiyatları bu hızla artmaya devam ederse petrole bağımlılığı had safhada olan AB üyesi ülkelerin de yakın zamanda elektirik fiyatlarına yüksek oranda zam yapacağı konuşuluyor.


Kaynak:
Bu haber toplam 790 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri