Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünyada sadece 4 kişide görüldü

28.07.2009 20:23
Bursa'da, 2 aydır kusma ve ağrı şikâyetleriyle yaşayan C.H. isimli hastanın hastaneye başvurmasıyla, örneğine az rastlanan bir vaka ortaya çıktı.
Bursa Doruk Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Nejat Gülgör, mide rahatsızlığı ve kusma şikâyetleri nedeniyle kendilerine başvuran C.H. isimli hastanın, midesine endoskopik inceleme yaptıklarını ve midenin çıkış kısmına yakın bir bölümde, sabit bir şekilde gördükleri 'arı' karşısında çok şaşırdıklarını söyledi.

Meslek yaşamında böyle bir olayla daha önce hiç karşılaşmadığını belirten Op. Dr. Gülgör, Tıp literatür sitesinden yaptıkları araştırma sonrasında, dünya'da bildirilmiş toplam 4 vakaya rastladıklarını bildirdi.

KUSMA ŞİKÂYETLERİ KESİLDİ

Endoskopik olarak arıyı çıkarttıktan sonra hastanın kusma şikâyetlerinin tamamen düzeldiğini belirten Gülgör, şöyle konuştu: "İşin ilginç yönü, arının gerçekten 2 ay süre ile orada kalması pek mümkün değil. Kuvvetli mide asidi karşısında, protein yapısında olan arının sindirilmesi gerekir. Bunu veteriner arkadaşlarla da konuştuk. Onların da bu durum karşısında şaşırdılar. Fakat arının çıkarılması ile hastanın kusma şikâyetlerinin aniden kesilmesi, arının gerçekten de 2 ay midede kalma ihtimalini düşündürdü bize."

Muhtemelen arının mideyi sokması sonucu, iğnesi saplandığı için orada hareketsiz biçimde kaldı ve vücuttan atılamadığını belirten Gülgör, arı sokmalarının alerjisi olmayan kişilerde bir tehlike oluşturmadığını, fakat alerjisi olan kişilerde ölüme dahi sebebiyet verebileceğini hatırlattı.

Gülgör, arının hastanın boğazına saplanması halinde, gelişen ödeme bağlı nefes alamama sonucu ölüm olabileceğini ifade etti.

Arının cildi sokması durumunda da tutup çekilmesi yerine sert bir cisimle kazınmasını öneren Gülgör, "Suyla ve tahriş edici olmayan sabunlarla yıkanarak, buz tedavisi uygulamalıdır. Yara yerine karbonat veya amonyak sürülerek alerji ve steroid kremleri faydalı olacaktır. Boğazın içinden arı sokulması durumunda, doktora gidene kadar sirke ile sık sık gargara yapılmadır." diye konuştu
Bu haber toplam 1734 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri