Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünyanın akciğerleri zarar görüyor

03 Haziran 2008 / 08:07
Bir zamanların balta girmeyen ormanları, şimdi baltalara da rahmet okutan bir hızla yok ediliyor. Dünyanın akciğeri sayılan Amazon ormanlarındaki tahribat hızla artıyor.
Dünyanın akciğeri sayılan Amazon ormanlarındaki tahribatın artan bir hızla sürdüğü bildirildi.

Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü (INPE) Başkanı Gilberto Camara, düzenlediği basın toplantısında, Amazon ormanlarındaki azalmanın çok belirgin olduğunu söyledi.

Ormanlardaki tahribat hakkında bilgi almak için uydu sistemi kullanan INPE'ye göre, geçen nisan ayında 1132 kilometrekarelik orman tahrip oldu.

INPE, en büyük tahribatın Mato Grosso eyaletinde görüldüğünü ve bu eyalette 794,1 kilometrekarelik alanın tahrip olduğunu bildirdi.

Resmi rakamlara göre Amazonlar'da ağaç kesimi son yıllarda azalmıştı, ancak geçen ağustos ayından itibaren ormanların yok olmasının tekrar hızlandığı belirtiliyor. INPE'ye göre, 2008'in ocak ayında 639 kilometrekarelik orman yok olurken, şubat ayında bu rakam 724 kilometrekareye çıktı.

Brezilya Çevre Bakanı Carlos Minc de yaptığı açıklamada, bu yıl ormanlardaki azalmanın geçen yıla oranla fazla olacağını kabul etti.

Bakan Minc, "hiç kimse bu rakamların artmasını görmek istemez, ancak bunu engellemek zor olacak" diye konuştu.

Brezilya'da ormanlardaki ağaçların bir bölümünün soya fasulyesi üretimi ve sığır yetiştiriciliği için kesildiği belirtiliyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 948 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri