Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünyanın altıda biri açlığın pençesinde

27 Kasım 2008 / 18:19
BM verilerine göre, 923 milyon kişi açlıktan ölümün pençesinde.
BM raporuna göre; şu anda 923 milyonu açlıktan ölümün pençesinde ve açlığın önüne geçebilmek için 30 milyar dolar harcanması gerekiyor.

Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) İtalya'nın başkenti Roma'da önceki gün sona eren zirvesinin ana gündemi açlıktı. Toplantıdan çıkan sonuç, küresel ekonomik kriz, doğal afetler, nüfus artışı, iklim değişikliklerinin etkisiyle tarım ürünlerinin azalması ve fiyatların artmasıyla artan aç insan sayısını önlemek için acilen önlem alınmasıydı.

Verilen rakamlar ise ürkütücü. 6.5 milyar olan dünya nüfusunun şu anda 923 milyonu açlıktan ölümün pençesinde. Buna gelecek yıl 100 milyon insanın daha eklenmesi beklenirken, toplamın 1 milyarı aşacağı tahmin ediliyor.

Bu da 2050'e kadar 10 milyara yükselmesi beklenen dünya nüfusunu doyurmak için bugünkünden iki kat daha fazla bir gıda üretimine ihtiyaç doğuruyor. Örgüt, hemen 30 milyar dolar harcanması gerektiğini belirtiyor.

3 yıllık acil önlem planı ise 42.6 milyon dolarlık bir bütçe ile açıklandı. FAO Genel Direktörü Diouf, "Açlık barış ve güvenliği tehdit edecek önemli sorunlardan biri" diyor. Diouf, ekonomik krizin hükümetleri bankacılık ve finans gibi sektörleri kurtarmaya ittiğini söyleyerek, "Açlıkla mücadele öncelikler sırasında geriye itiliyor. Ertelenen her dakika daha çok aç çocuğun ölmesi demek" diyor.

Kaynak: Ajanslar

Bu haber toplam 760 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri