Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Dünyanın en etkili 100 ismi'

04 Eylül 2008 / 04:59
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Vanity Fair dergisinin seçtiği 'Dünyanın En Etkili 100 İsmi' listesine ilk kez hem de birinci sıradan girdi.
Siyaset, sanat ve iş dünyasından birçok ismin bulunduğu listeye, 2 dönem (8 yıl) devlet başkanlığı yaptığı sürede giremeyen Rus lider Vladimir Putin'in Başbakan olunca girmesi dikkat çekti.

Listenin ikinci sırasında geçen yılın birincisi medya patronu Rubert Murdoch, üçüncü sırada ise Google'ın yaratıcıları Sergey Brin, Larry Page ve Eric Schmidt yer alıyor.

TOP 10

1. Vladimir Putin

2. Rupert Murdoch

3. Sergey Brin, Larry Page ve Eric Schmidt

4. Steve Jobs

5. Warren Buffett

6. Jeff Bezos

7. Sheikh Mohammed bin Rashid al Maktoum

8. Roman Abramovich

9. Angelina Jolie ve Brad Pitt

10. Al Gore

Rusya'nın genleriyle oynadı

ARKA arkaya 3 Scotch devirip, 4 kadeh şarap eşliğinde yemeğini bitiren, uyumak için bol bol votka takviyesi yapan Başkan, Georgiyev Salonu'nun ortasında bağırdı: Halefim!

8 ay sonra...

Dönemin Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, sözünü dinlemeyen ve hain ilan ettiği Başbakan Stepaşin'i görevden aldı. Son bir sene içinde dördüncü kez kabinenin başını yiyen alkolik Başkan'ın karaciğeri ve kalbi teklemeye başlamıştı. Yeltsin, 8 ay önce 'halefim' dediği; siyah kuşak sahibi judocu, atletik vücutlu, 46 yaşındaki eski KGB ajanını vekâleten başbakanlığa atadı. Ekim Devrimi'nden sonra Lenin'in evinde, Stalin'in yazlığında aşçılık yapan Spiridon'un torunu, İkinci Dünya Savaşı'nda 900 gün süren Leningrad Kuşatması'nda öldü zannedilip morga koyulan Vladimir'in oğlu Vladimir Vladimiroviç Putin...

Üniversiteden KGB'ye

LİSEDE okurken, KGB'nin yerel şubesine giderek "Ajan olmak istiyorum" der. Görevli, genç Vladimir'i tersleyerek "Herkesi ajan mı yapıyoruz? Git üniversite oku" cevabını verir.

Yıl 1974. Hukuk okuyan Putin'i, Leningrad Üniversitesi'nin bahçesinde KGB ajanları beklemekte. Yıllar önce kapısından döndüğü KGB, onu 'işe' alacaktır. 1 yıl sonra Dış İstihbarat Enstitüsü'ne gönderilir. Çaylak ajan 1980'de şimdiki eşi, kızları Maşa ve Katya'nın annesi Ludmila ile tanışır, 1983'de evlenirler. Enstitüden 3 yıl sonra 'çok içine kapalı' sicil notuyla mezun olur ve Doğu Almanya'nın Dresden kentine atanır. Berlin Duvarı yıkılana kadar görevini sürdüren Putin döndüğünde doktorasına başlar. St. Petersburg Belediye Başkanı Anatoli Sobçak'ın yardımcısı olur. Şehirde borsa kurar, özelleştirme ve yabancı sermaye girişlerini destekler. Bir sonraki seçimde Sobçak seçimi kaybedince, Putin 'tavsiye' üzerine Moskova'ya gider.

6 altın ilkeyle zirveye

1998 yılı... Boris Yeltsin sıkıntılı günler geçirmektedir. Yolsuzluk suçlamaları... Dünyayı saran ekonomik kriz... Yeltsin bu zor günlerde Putin'i İç İstihbarat Servisi'nin (FSB) başına getirir, birkaç ay sonra da başbakan yardımcısı yapar. Kısa bir süre sonra ise Stepaşin'in yerine Başbakan olarak atanır. 'Az konuşup çok dinleyen', 'sivri çıkışlar yapmayan', 'kararını kendine saklayan', 'patronuna sadakatini belli eden', 'ön plana çıkmayan', 'gerekmiyorsa konuşmayan' Putin'in bu 6 altın ilkesi onu Kremlin'e taşıyordu. 4 ay sonra istifa edecek olan Yeltsin, varisi olarak Putin'i işaret etti. Artık eli kadehli Yeltsin dönemi bitmiş, judo takımlarıyla fotoğraf çektiren Putin dönemi başlamıştı.

Sadece koltuk değişti

PUTİN zamanında, petrol fiyatının 55 dolar seviyesine gelmesiyle, Rusya'nın kasası doldu. 'Servetinin kaynağı karanlık' olan zengin oligarklara vurunca Kremlin'in sözünü dinlendiler ya da ülkeyi terk ettiler. Dış borçların büyük bölümü ödendi.Putin, devlet başkanlığını Dimitri Medvedev'e 7 Mayıs'ta devretti. Devir teslimden kısa bir süre önce Birlik Rusya'nın genel başkanlığına seçilen Putin, Başbakan olacağını dosta düşmana duyurmuş oldu.

İKİNCİ SOĞUK SAVAŞ

BaŞbakanlIĞI döneminde patlayan Kafkasya krizi Rusya'yı ABD ve Avrupa ile karşı karşıya getirdi. Gürcistan, Ağustos başında, Rusların desteklediği ayrılıkçı Güney Osetya özerk bölgesine askeri müdahalede bulununca, Rusya'nın yanıtı sert oldu. Rus ordusu Gürcistan'a girdi. ABD, NATO ve AB ile restleşen iktidar kıtalararası füze denedi. Rusya'nın sahip olduğu Topol RS-12M füzeleri atom bombasından 50 kat daha güçlü olmalarıyla tanınıyor.
Bu haber toplam 1078 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri