Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünyanın en iri patatesi/VİDEO

15 Aralık 2008 / 16:31
Lübnan’ın Sur kentinde 40 senedir çiftçi olan Halil Semhat, dünyanın en ağır patatesini ürettiğini idda ederekGuiness Rekorlar Kitabına girmek istiyor.
Lübnan’ın başkenti Beyrut’un 89 kilometre kuzeyindeki Sur kentinde çiftçilik yapan Halil Semhat, dünyanın en ağır patatesini ürettiğini öne sürüyor. 56 yaşındaki çiftçi, yılların verdiği tecrübe ile zamanla daha büyük patatesler ürettiğini, son olarak ürettiği 11.3 kiloluk patatesle kameralara açıklamada bulunuyor.

“Geçen sene 8 kiloluk patates çıkmıştı ama küçük olduğu için ilgilenmedim, bu sene 11 kiloluk çıktı. Önümüzdeki yıl daha büyüğünü üreteceğim” diyen Semhat, “burada önemli olan bu patateslerin kimyasal maddelerle üretilmemiş olmasıdır. Sadece doğal gübre kullandım. Bu patates dünyanın en büyük patatesi olmasa da doğal gübre kullanıldığı için çok önemli bir üründür. Eğer kimyasal gübre kullansaydım bundan 3 kat daha büyük olurdu, ama o patates uzun süre dayanmazdı. Bu elimdeki bir haftadan fazla oldu çıkaralı ve hala diri duruyor” ifadelerini kullandı.

Toprağa ve çiftçiliğe olan bağlılığını dile getiren Semhat, “Ben arazisi olan tüm Lübnanlılara çiftçilik yapmaları için buradan sesleniyorum, toprak kerimdir, eğer çalışırsan verir, ama eğer ihmal edersen vermez” dedi.

Yıllardan beri ürünleri üzerinde deneme yaptığını söyleyen Semhat, “Çiftçilikte sanattır, üretim gibi. Ben bu patatesi üretmek için ekstra bir şey kullanmadım, ama tesadüfen de üretmedim” ifadelerini kullanıyor. Ayrıca önümüzdeki sene doğal ve kimyasal gübrelerdeki farkı göstermek için iki farklı ürün üreteceğini söyleyen Semhat, “her kes farkını görecek” diyerek açıklamada bulundu.

Patatesin önemli iki özelliklerinden kilosu ve şekli olduğunu söyleyen Semhat, şeklinin taşlı toprakta büyümesinden dolayı ortaya çıktığını ifade etti.

Uzunluğu 62 santim ve eni 83.5 santim olan patatesin Guiness Rekorlar Kitabına girmesini dileyen Semhat, patatesin meşhur olması durumunda ne kazanacağı sorusuna, “Lübnandaki çiftçilere destek olacağım, bu bana yeter” şeklinde konuştu.

Guiness Rekorlar Kitabına göre dünyanın en ağır patates rekoru 3.5 kilogramlık patates le İngiltere den K Sloan’a ait.

Kaynak:
Bu haber toplam 1386 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri