Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Dünyanın en tehlikeli şehri"

30 Ekim 2008 / 10:34
The Guardin 29 Ekim'le ilgili haber yaparken "Dünyanın en tehlikeli şehri" dedi ama neresi?
İngiliz Guardian gazetesi, geçtiğimiz Irak'ın Musul şehrini "dünyanın en tehlikeli şehri" ilan eden bir yazı yayınladı. Irak'ta görece olarak güvenlik artarken, Amerikan ordusu kademeli olarak şehirlerin kontrolünü Irak ordusuna bırakıyor. Dün de Wasit'in kontrolü Irak hükümetine devredildi. Ama geriye kalan 5 şehrin en tehlikelisi ve El Kaide direnişinin merkezi Musul'da tehlikenin ne zaman geçeceği tahmin edilemiyor. Bu duygu ve düşüncelerle Musul Konsolosluğumuzun Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna icabet etmek üzere Erbil'den Musul'a giderken bizi nelerin beklediğini bilemiyorduk.

Musul'a yaklaşırken şehrin her türlü alt ve üst yapıdan yoksun olduğu görünmeye başladı; bir de artan sayıda askerler ve güvenlik noktaları veya mecburen ezberlediğimiz "seytareler". Şehir merkezine açılan tarihi kala kapısının önündeki seytarenin hemen arkasında ise taşlaşmış haliyle bize hüzünle bakan bir han duruyor. Geçen sene, önünde kim bilir nice yürekleri yakan bir bomba patlatılmış. Han, hala yıkık ve metruk!

Büyük cipiyle hemen her gün Erbil'den Bağdat veya Musul'a yolcu taşıyan şoförümüz Hacı Hisam (37), Bağdat'ta durumun eskiye göre düzeldiğini ve başkentin Musul'a göre çok daha iyi durumda olduğunu söylüyor. Eski kale kapısından içeri girdikten sonra Dicle nehrinin karşı tarafındaki konsolosluk konutuna yaklaştığımızı da ekliyor Hisam, bizi bekleyen sürprizden habersiz.

Şehrin cadde ve sokaklarında her an değişen bir trafik yönetimi var. Biraz önce açık olan bir yol, patlayan bir bomba veya aşırı güvenlik önlemleri altında yapılan askeri intikaller dolayısıyla bazen saatlerce kapanabiliyor. Biz de arabamızın kontağını kapatıp bekliyoruz Yunus Peygamber Tepesi'nin hemen berisinde. Musul ya da Hz. Muhammed'in (sav) Taif şehrinden mahzun dönüşünün ardından kendisine üzüm ikram eden Addas'ın memleketini öğrendikten sonra söylediği şekliyle "Ninova, kardeşim Yunus'un memleketi". Kabrinin bulunduğu tepenin etrafında bombalar patlatılıp nice canlara kıyılırken, balığın yuttuğu Yunus Peygamber'in (as) sesi içimde yankılanıyor sanki: Sübhansın ya Rab, biz kendi nefsimize zulmettik…


HER KESİMDEN BÜYÜK İLGİ

Bir buçuk saate yaklaşan bir trafik keşmekeşinden sonra nihayet vardığımız konsolosluk binasına girerken uzaklarda patlayan bir bombanın sesi göğü kapladı. Artık alışılmış olan bu ses, konsolosluk girişinde içeri girmek için bekleyen kalabalığı hiç etkilemedi. Resepsiyona gösterilen ilginin büyük olduğu girişten anlaşılıyordu. "Konsolosluğumuz uzun bir süre kapalı kaldıktan sonra bu ikinci Cumhuriyet Bayramı kutlamamız" diyen Başkonsolos Hüseyin Avni Botsalı saatlerdir ayakta olmasına rağmen yüksek katılımdan oldukça memnundu. Sabah saatlerinden itibaren üst düzey sivil ve askeri resmi erkan kutlamalara katılmış. Bunların başında ise Musul Valisi ile yerli ve Amerikan ortak askeri operasyonlarının tepe komutanları geliyor.

Arap ağırlıklı Musul'da Türkmen, Kürt ve Hıristiyanlar da yaşıyor. Resepsiyona tüm kesimlerden büyük ilgi olduğuna şahit olduk. Konsolosluk çalışanları da farklı gruplardan misafirlerle yakından ilgilenmek için büyük gayret gösteriyordu. Botsalı'nın, vefat eden önemli bir Arap aşiretinin oğlunu görür görmez babasının vefatını hatırlaması ve onu hayırla anması, ilişkilerin insani boyutta da ne denli samimi götürüldüğünü gösteriyor. Resepsiyona Musul ve çevresinden gösterilen yoğun ilgiyi, Türkiye'nin tüm Irak'lı kesimlerle diyaloga girilmesi yönünde aldığı kararın bir yansıması olarak değerlendirmek pek de yanlış olmayacaktır.


RESEPSİYONDA TÜRK ÖĞRENCİLERİN MİNİ SÜRPRİZİ

Musul'daki Cumhuriyet Bayramı kutlamasına bizimle beraber Erbil'deki Işık İlköğretim Okulu'nun Türk öğretmen ve öğrencilerinden bir grup da katıldı. Minik öğrenciler Başkonsolos Amca'larının elini öperek, ona Cumhuriyet Bayramı şiirlerinden bir demet sundular. Bazıları heyecandan okuyacağı şiiri unutup ağlasa da aldıkları oyuncaklar onları mutlu etmeye yetti.
Bu haber toplam 5414 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri