Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünyanın Gözü Önünde Vahşet

28 Aralık 2008 / 10:11
İsrail'in dün hedef gözetmeden füze yağmuruna tuttuğu Gazze'de aralarında çocukların da bulunduğu 225 kişiyi öldürdü.

İsrail, Hamas ile 6 aylık ateşkesin geçen hafta sona ermesinin ardından dün geniş kapsamlı hava saldırısına başladı. Saldırılarda 225 kişinin öldüğü, 400'den fazla insanın da yaralandığı belirtiliyor. Gazze'de 150, Han Yunus ve Refah'ta 45 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Hamas yetkilisi, saldırılarda Gazze kenti ile civarındaki tüm güvenlik tesislerinin yerle bir olduğunu söyledi. Hamas radyosunda okunan açıklamada da, Gazze'deki bir polis merkezinin mezuniyet töreni yapıldığı sırada hedef alındığı, bölgedeki tüm polis karakollarının vurulduğu, polis şefi Tevfik Cabbar'ın da ölenler arasında olduğu belirtildi. Hedef alınan karakollar sivil yerleşim yerlerinde bulunuyordu. Görgü tanıkları, ilk saldırının Gazze'de çocukların okuldan çıktığı sırada düzenlendiğini ifade etti.

HER YER CESET KAYNIYOR

Karakolların birinde yerlerde yatan onlarca üniformalı güvenlik görevlisi cesedinin görülebildiği ve onlarcasının da yıkılan binaların enkazı altında olduğu bildirildi. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, "teröristlerin tesislerinin hedef alındığı" belirtildi. Açıklamada, son 6 aydır toplanılan istihbaratlar doğrultusunda birçok hedefe saldırı düzenlendiği kaydedildi. İsrail ayrıca, Gazze yakınlarında yaşayan İsraillilere, olası misillemeleri göz önünde bulundurarak, daha güvenli bölgelere gitmeleri çağrısında bulundu. Savunma Bakanı Barak'ın bir yardımcısı yaptığı açıklamada, operasyonun sürdürüleceğini ve gerektiği takdirde genişletileceğini belirtti. İsrailli yetkili, "zor bir dönemler karşı karşıya bulunduklarını" söyledi. Ordu sözcüsü Leiboviç, Gazze'deki saldırıları çerçevesinde Hamas yöneticilerini hedef alabileceklerini söyledi. Sözcü, gazetecilerin soru üzerine, "Hamas'a ait her şey hedef olabilir. Bunu istediğiniz gibi yorumlayabilirsiniz" dedi.

ŞABAT'TA SALDIRI ŞAŞKINLIĞI

Saldırı haberinin duyulmasının ardından bir açıklama yapan Hamas, militanlarını ve diğer Filistinli grupları karşı saldırıya geçmeye çağırdı. İslami Cihad örgütünden ve ardından Hamas ile diğer örgütlerden yapılan yazılı açıklamalarda, tüm militanlara "İsrail'in kıyımına yanıt vermeleri" talimatının verildiği ifade edildi. Çağrının yapılmasının ardından Gazze'nin güneyinden İsrail tarafına roket saldırılarının başladığı kaydedildi. Roket saldırısında bir İsraillinin öldüğü bildirildi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, saldırıları kınadı. Abbas'ın yardımcılarından Nabil Ebu Rudeyna'ya göre, "saldırganlığı kınayan" Abbas, "itidalli olunması" çağrısında bulundu. Araba ve elektrik kullanmanın bile yasak olduğu cumartesi tatilinde (Şabat) İsrail'in saldırı düzenlemesi, Hamas'ı şaşkına çevirdi. İsrail basınına göre; Hamas, İsrail'in Yahudiler tarafından kutsal olan Şabat gününde saldırı düzenlemeyeceğini tahmin ettiğini, bu yüzden karakolları boşaltmadığını öne sürüyor. Hamas, muhtemel bir saldırıya karşı önlem olarak tüm güvenlik birimlerinin yeraltına inmelerini istemiş; ancak halkın güvenliğini sağlamakla görevli birimlerin dışarıda olmalarını istemişti. Özellikle dindar Yahudilerin itibar ettiği Şabat tatili cuma akşamından cumartesi akşamına kadar devam ediyor.

İSLAM ALEMİ SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Ortadoğu'nun birçok ülkesinde halk İsrail'i kınayan sloganlar attı ve başta İslam dünyası olmak üzere Avrupa ve ABD'yi katliamı kınamaya çağırdı. Mevcut hükümetleri ve uluslararası Müslüman örgütleri saldırıya karşı duyarlılığa davet eden kitleler birçok yerde İsrail bayrağını yaktı. İran'ın başkenti Tahran'da binlerce kişi "Kahrol İsrail!" sloganları attı. Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta ise Hizbullah öncülüğünde büyük bir kitlesel gösteri düzenlendi.

PAKİSTAN, ÜRDÜN VE SURİYE

Pakistan'ın Karaçi kentinde de binlerce gösterici akıtılan kanın hesabının sorulmasını istedi. Ürdün'ün başkenti Amman'da ise İhvanı Muslimin geniş çaplı gösteri düzenledi. En yoğun halk gösterilerinden biri de Suriye'nin başkenti Şam'da düzenlendi. Hamas flamalarının taşındığı gösteride Arap dünyasının diplomatik tepkisi yetersiz görülerek harekete geçilmesi istendi. Mısır'da Kifaye (Yeter) hareketi, İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği hava saldırısında 225 kişinin hayatını kaybetmesini protesto etti. Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Mısır Büyükelçiliği yakınında toplanan yüzlerce kişi İsrail'in Gazze Şeridi'nde düzenlediği hava saldırılarını protesto etti.
Kaynak:
Bu haber toplam 934 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri