Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Dürüst İşadamları' Kriz Çıkardı

01.02.2010 12:58
'Sağlamcı' Alman sistemi bu kez zorda. Ülkenin vergi kaçıran 2 bin işadamı paraları İsviçre'de zulaladı ancak iplikleri meydana çıkınca kriz patlak verdi.

2 bin Alman vergi kaçakçısının İsviçre’deki bankalardaki bilgilerinin bulunduğu bir CD Almanya’ya satılmak isteniyor. Trilyonluk vergi kaçakçılığını ortaya çıkaracak CD, İsviçre ile Almanya’nın arasını açtı

Alman Maliye Bakanlığı’na yapılan bir teklif sadece iktidarla muhalefet partilerini değil, aynı zamanda Almanya ile İsviçre’yi de birbirine düşüreceğe benziyor. Adının açıklanmasını istemeyen bir kişi, Almanya’dan vergi kaçırmak için İsviçre bankalarında hesapları bulunan 2 bin Alman vatandaşının isimlerinin yüklü olduğu bir CD’nin elinde olduğunu açıkladı. Bu kişi Alman Maliye Bakanlığı’na başvurarak CD’deki bilgileri 2.5 milyon Euro karşılığında satabileceğini iddia etti.

VERGİ KAÇAKÇISI AÇIKLANSIN

Vergi kaçakçılığı konusunda çok hassas bir ülke olarak bilinen Almanya’da tartışma işte bu noktada başladı. Muhalefet partisi Sosyal Demokratlar (SPD), Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble’ye, CD’yi satın alarak, vergi kaçakçılarını kamuoyuna açıklaması için baskı yapıyor. İktidardaki Hristiyan Birlik Partisi ile Hür Demokratlar ise devletin bir sahtekarlığı ortaya çıkarmak için başka bir yasal olmayan yola başvurmaması gerektiğini belirtiyor. Özellikle iktidar partisi siyasetçileri ve bankacılar, CD’nin satın alınmaması için Schaeuble’ye şimdiden baskı yapmaya başladılar. Bu tartışmaya İsviçre de uzak kalmadı. İsviçre Cumhurbaşkanı Doris Leuthard, Almanya’yı söz konusu CD’yi satın almaması konusunda uyardı. Leuthard, “Bir hukuk devletinin nasıl ele geçirildiği belli olmayan bilgileri kullanmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

‘GÜVENİMİZ SARSILIR’

İsviçre’nin Davos kasabasında dün sona eren Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan İsviçre Savunma Bakanı Ueli Maurer de çalınmış bir CD’deki bilgileri satın almak için Almanya’nın para ödemesi halinde bu ülkeye olan güveninin sarsılacağını söyledi.

Bu haber toplam 974 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri